×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-18T20:31:31+00:00
Sanktuaria to miejsca szczególnie uświęcone przez Boga, do których pielgrzymują rzesze wiernych. W wielu z tych miejsc wydarzyły się rzeczy niezwykłe, objawienia, cudowne uzdrowienia i nawrócenia.

w Europie:

* Fatima - słynne na całym świecie miejsce objawień Matki Bożej w Portugalii
* Monte Sant Angelo - Sanktuarium Świętego Michała Archanioła

w Polsce:

* Gietrzwałd - Sanktuarium Maryjne, miejsce objawień NMP
* Jasna Góra - Sanktuarium Królowej Narodu Polskiego
* Licheń - Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej - Bolesnej Królowej Polski
* Gidle - Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej - Uzdrowienie Chorych
* Rokitno - Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej - Cierpliwie Słuchającej
* Wałbrzych - Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

0 0 0
2009-11-18T21:41:01+00:00
1. Co to jest sanktuarium?

Sanktuarium nazywamy miejsce szczególnego kultu związanego z faktem nadprzyrodzonym, relikwiami lub cudownym wizerunkiem. Do tego miejsca przyjeżdżają pątnicy, by zjednoczyć się z Bóstwem, prosić o łaski, przebaczenie, dziękować. Sanktuaria (czyli święte miejsca) występują w każdej religii. Mogą to być miejsca naturalne (lasy, groty) lub świątynie wzniesione na pamiątkę objawienia czy też w celu oddawania czci relikwiom lub wizerunkom.
Pierwotny Kościół gromadził się wokół miejsc życia Jezusa Chrystusa - Betlejem, Nazaret, rzeka Jordan, góra Tabor, Wieczernik, Golgota. W wyniku późniejszych prześladowań miejscami świętymi stawały się groby męczenników (np. groby św. Pawła i Piotra w Rzymie). Później do grona sanktuariów zaczęto włączać miejsca objawień Najświętszej Maryi Panny.

2. Koronacja

Figury i obrazy Matki Bożej są przedmiotami uroczystych koronacji. Dokonany akt świadczy o randze sanktuarium i wizerunku. Już w starożytnych ikonach z XIII wieku można zobaczyć sceny Wniebowzięcia i Ukoronowanie Najśw. Maryi Panny przez Chrystusa.
Koronacja wizerunków przyjęła się w Europie na przełomie XVI i XVII wieku. Papież Klemens VIII ozdobił koronami obraz w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie koroną z kamieni szlachetnych. Pierwszą koronację przeprowadzono w 1601 roku w Parmie. W XVII wieku Kapituła Watykańska otrzymała przywilej udzielania pozwoleń na koronowanie najbardziej czczonych wizerunków Maryi.
Pierwszej koronacji maryjnej w Polsce dokonano 8 września 1717 roku na Jasnej Górze. Ta koronacja zapoczątkowała następne.
Koronacji często dokonują papieże. Mogą jej też dokonać na mocy władzy pasterskiej biskupi na terenie własnych diecezji.

3. Pielgrzymki.

Z sanktuarium związana jest pielgrzymka - czyli wędrówka wiernych do miejsc kultu religijnego. Pielgrzymka jest podjęta zawsze z jakimś zamiarem (dziękczynnym, pokutnym).
Najważniejszym chrześcijańskim miejscem pątniczym jest Ziemia Święta. Od II wieku n.e. pielgrzymki kierowały się także do Rzymu. Trzecim najstarszym i najsłynniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym było sanktuarium św. Jakuba w Compostelli. Najsłynniejsze ośrodki maryjne to dziś Loreto, Lourdes i Fatima.

Mam tylko 3 ale chyba starczy ;)
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci