×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-19T11:27:40+00:00
Bezpośrednią przyczyną narodzin ruchu krucjatowego było zwrócenie się o pomoc cesarza bizantyjskiego Aleksego do papieża Urbana II. Bizancjum czuło się zagrożone szybkimi postępami ekspansji Turków Seldżuckich, którzy zagarniali coraz rozleglejsze obszary na Bliskim Wschodzie. Zdobywszy Palestynę, zagrodzili dostęp chrześcijanom do Grobu Świętego (Arabowie tolerowali pielgrzymki chrześcijan do Ziemi Świętej). W tym okresie w pielgrzymkach do Ziemi Świętej uczestniczyło tysiące chrześcijan. Pielgrzymki liczyły jednorazowo nawet do 12 tysięcy pątników (1065r.) nowi władcy Palestyny, wyznając od niedawna islam, w przeciwieństwie do Arabów byli nietolerancyjnymi fanatykami. Nie tylko nie czynili trudności pielgrzymom przebywającym z Europy do Ziemi Świętej, ale uciskali równ9eż miejscowych chrześcijan. Wieści o ich postępowaniu, o prześladowaniu chrześcijan przenikały na Zachód budząc wrogie nastroje wobec wyznawców islamu.
Innymi przyczynami ruchu krucjatowego były reformy Kościoła, obserwowano w tym czasie wzrost religijności. Sprzyjała temu również bardzo duża ilość wędrownych kaznodziejów oraz spodziewany wkrótce (planowany na rok 1033) koniec świata.
Papież na zachodzie spodziewał się dzięki krucjatom wzrostu swojej pozycji, spodziewane zdobycze terytorialne na Turkach miały być podporządkowane autorytetowi Stolicy Apostolskiej.
Fala głodu, która dotknęła znaczne tereny w Europie w latach 90-tych jedenastego wieku przyczyniła się do poszukiwania przez ludzi nowych miejsc osiedlenia i nowych sposobów polepszenia sobie bytu
Krucjaty były jednym z objawów i elementów ekspansji europejskiej X – XIII., która charakteryzowała się m.in. rozszerzeniem granic Europy chrześcijańskiej (włączenie państw słowiańskich skandynawskich), dużym przyrostem liczby ludności, wielką ruchliwością ludzi.
Po wygaśnięci wojen feudalnych i ustaniu najazdów znacznie wzrosła liczba rycerstwa, które nie miało stałego zajęcia i środków do życia. Tam zaś, gdzie jak we Francji, działała zasada majoratu (dziedziczenie przez najstarszego syna), wzrastała liczba feudałów bez lenn i bez możliwości przejęcia tytułu po ojcu.


źrodlo:http://www.sciaga.pl/tekst/41737-42-obrona_ziemi_swietej_cele_a_rzeczywistosc_wyprawy_krzyzowe


tam masz wszystko...skróć i będzie dobrze...o ile wiem z takich zadań domowych najlepszą pomocą jest net bo jest więcej informacji.Jeśli wydrukujesz...nie powinna ci to uznać za błąd ,wręcz przeciwnie:)Ja tak robię i dostaje 5 :P

Mam nadzieję ,że trochę pomogłam:))
2 5 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci