Odpowiedzi

2009-11-19T13:39:25+01:00
Mona Lisa, olej na desce 1503-06r. 97x53 cm, Luwr, Paryż

Kobieta w nieokreslonym wieku, wcale nie urodziwa. ledwo widoczny uśmiech, włosy nie ufryzowane, suknia najskromniejsza z możliwych. Złożenie rąk i półobrót ciała nie wyglądają na poze-tak bardzo wyszukana jest prostota tego układu. Skalisty krajobraz w tle, uważany często za bąsniowy i nierealny, był wynikiem studiow gorskich Leonarda, pierwszego malarza alpinisty. Miezy postacia kobiety a krajobrazem nie ma kontrastu. Rozproszony światłocień pory przedwieczornej, słynne sfumato, stapia barwy i odległości, niweluje ostre kontury. Modeluje kształty, przesyca równomiernym blaskiem warstwy obrazu. Z listu Antonia de beatis, który odwiedził Leonarda we Francji, wynika, że malarz miał ten obraz za soba, ale nadawca listu uważał, iz portretowaną jest pewna dama, w której był zakochany jeden z synów Lorenza Mediciego. Atrybucja i domysły związane z dziełem mnożą się do dziś. :)

architekt, rzeźbiarz, malarz, projektant, scenograf i rezyser dworskich uroczystośc, (nie mógł być ani prawnikiem ani lekarzem chociaz abrdzo chciał ponieważ nieslubne pochodzenie zamykało mu droge do najbardziej wowczas szanowanych zawodów)
Zajmował sie badaniami naukowymi:L anatomicznymi, hydrograficznymi, geologicznymi, zoologicznymi i botanicznymi.

Mam nadzieje ze pomogłam i polecam sie na przysżłoś jeśli chodzi o sztuke ;D
5 3 5
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-19T13:51:11+01:00
Geneza:
Według ekspertów na obrazie przedstawiona jest sąsiadka Leonarda, Lisa Gherardini. Była to modelka a zarazem żona bogatego florenckiego kupca, który zamówił ten portret u Da Vinci- ego. Kupiec odmówił zapłaty za obraz, więc Leonardo zabrał go ze sobą do Francji.

Dziedziny którymi zajmował się Leonardo:
malarstwo, architektura, filozofia, muzyka, poezja, odkrywanie, matematyka, mechanika, anatomia, wynalazca, geologia

To by było na tyle:D
10 3 10