Odpowiedzi

2009-11-19T18:09:40+01:00
TLENEK WĘGLA (czad)


Tlenek węgla jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie węgiel posiadają.
Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". W bardzo dużym stężeniu (około 75-100%) może lekko pachnieć czosnkiem. Ma też bardzo "wybuchowy charakter", a w powietrzu pali się niebieskawym płomieniem. Jest nieco lżejszy od powietrza (gęstość 0,967), przez co łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi.
Najczęstszą przyczyną zatrucia są pożary i wadliwa instalacja grzewcza. Piecyk gazowy w małej łazience bez przewodu kominowego (lub z niedrożnym przewodem kominowym), może w ciągu jednej minuty wytworzyć 29 dm sześciennych tlenku węgla, dawkę, która może zabić.
Tlenek węgla do organizmu wchłania się w czasie, gdy oddychamy. Tak też zostaje z niego wydalony, (kiedy udaję się w porę wynieść zatrutego na powietrze). Kiedy już jest w naszych płucach, tam wiążę się z hemoglobiną, tworząc tzw. karboksyhemoglobinę. Niestety tlenek węgla wykazuje około 210 - 300 razy większe powinowactwo z hemoglobiną niż tlen. Związek ten uniemożliwia tak zmienionej hemoglobinie przenoszenie tlenu, przez co komórki naszego ciała i cały organizm jest mocno niedotleniony. W skutek działania karboksyhemoglobiny uszkodzeniu ulegają organy najbardziej na niedotlenienie wrażliwe, a dla nas ważne: ośrodkowy układ nerwowy, układ naczyniowo-sercowy.
Wysiłek fizyczny, wysoka temperatura, stres - a te zjawiska zawsze występują przy pożarze - dodatkowo wpływają na szybkość przesycania organizmu CO poprzez wymuszanie większej częstotliwości oddechu.
Po 6-7 minutach przebywania w pomieszczeniu, w którym stężenie CO wynosi ok. 70% doprowadza do nieodwracalnych zmian w organizmie, a po 20 minutach następuje zgon. Jednak przy większej ilości CO w pomieszczeniach zamkniętych śmierć może nastąpić błyskawicznie, już po kilku oddechach, na skutek uduszenia w wyniku porażenia ośrodków oddychania. Przy wysokich stężeniach CO nie występują żadne sygnały ostrzegawcze (jak bóle głowy, nagła słabość itp.) Co gorsza, osłabienie i utrata przytomności uniemożliwiają nam ucieczkę.

Stężenie karboksyhemoglobiny we krwi (%) i objawy zatrucia

* 10-20 Rozszerzenie naczyń skórnych, bóle głowy, uczucie ucisku w skroniach.
* 20-30 Ból głowy i uczucie tętnienia w skroniach
* 30-40 Silny ból głowy, nudności, wymioty, osłabienie, oszołomienie, zapaść.
* 40-50 Silny ból głowy, nudności, wymioty, osłabienie, oszołomienie, zapaść, zaburzenia czynności serca, przyspieszone tętno i oddech.
* 50-60 Zaburzenia czynności serca, przyspieszone tętno i oddech, śpiączka przerywana drgawkami.
* 60-70 Śpiączka przerywana drgawkami, upośledzenie czynności serca i oddychania, możliwa śmierć.
* 70-80 Nikłe tętno, zwolnione oddychanie, porażenie oddychania i śmierć.

Paradoksem jest to, że zmarły na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie okazu zdrowia. Karboksyhemoglobina zabarwia skórę na różowo.
Niestety tlenek węgla dostaję się z krwią matki do krwi płodu i może powodować śmierć dziecka, nawet, jeśli matka przeżyje.
Zobacz także informację na stronie Komendy Głównej PSP

Tlenek węgla(IV), ditlenek węgla, dwutlenek węgla, CO2, bezbarwny gaz, pozbawiony zapachu, niepalny, cięższy od powietrza, dobrze rozpuszcza się w wodzie, częściowo wchodzi z nią w reakcję dając kwas węglowy. Łatwo ulega skropleniu. W temperaturze -78,5°C sublimuje. W przyrodzie występuje w stanie wolnym lub związanym. W laboratorium otrzymywany w reakcji kwasu solnego z marmurem lub innymi węglanami. W przemyśle, źródłami CO2 są: całkowite wypalanie wapieni, spalanie koksu w powietrzu, procesy fermentacyjne.

Tlenek węgla(IV) jest wykorzystywany do produkcji sody amoniakalnej, wody sodowej, suchego lodu, mocznika, oraz w przemyśle cukrowniczym. Można go zidentyfikować przy pomocy wody wapiennej (powoduje jej zmętnienie). Stężenie w powietrzu atmosferycznym – ok. 0,03%, w powietrzu wydychanym – ok. 4-5%, w powietrzu pęcherzykowym – 5-6%. Tlenek węgla(IV) jest czynnikiem regulującym oddychanie przez działanie pobudzające ośrodek oddechowy.

Niedobór tlenku węgla(IV) we krwi (hipokapnia, hipokarbia) powoduje spłycenie oddychania, a nawet chwilowy bezdech. Nadmiar tego gazu (hiperkapnia, hiperkarbia) wywołuje pogłębienie i przyspieszenie oddychania, a następnie porażenie ośrodka oddechowego, utratę przytomności i bezdech.

Stłumienie czynności ośrodka oddechowego, np. przez narkotyki, środki nasenne, wywołuje spłycenie i zwolnienie oddychania, doprowadza do zalegania (retencji) tlenku węgla(IV) w ustroju i kwasicy oddechowej. Typowymi cechami klinicznymi tego stanu są: przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaczerwienienie skóry i pocenie się.

Prawidłowa prężność tlenku węgla(IV) we krwi tętniczej wynosi 5,3 kPa (40 mm Hg). Wzrost prężności powyżej 60 mm Hg wymaga, w celu usunięcia nadmiaru CO2, sztucznego zwiększenia wentylacji płuc przez zastosowanie oddechu wspomaganego lub kontrolowanego (hiperkapnia, hipokapnia, depresja oddechowa).

2009-11-19T18:10:42+01:00
Czad :tlenek obojetny (CO),trujący gaz

Zastosowania :Jest składnikiem ważnych gazów technicznych,Wykorzystywany jako reduktor do wydzielania metali z ich tlenków.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-19T18:10:37+01:00
Czad jest to trujący tlenek węgla CO powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie węgiel posiadają.

jako suchy lód jest wykorzystywany jako chłodziwo ;
zawarty w powietrzu wywołuje twardnienie zaprawy wapiennej ;
jako atmosfera neutralna w dojrzewalniach owoców ;
czynnik chłodniczy w obiegach nadkrytycznych ;
czynnik roboczy w gaśnicach śniegowych i instalacjach gaśniczych ;
w cukrownictwie – do wytrącania resztek wodorotlenku wapnia z soku buraczanego ;
stosowany do "zasilania" markerów do gry w paintball
1 1 1