Zeszyt i ołówek kosztują 2 zł i 75 gr .
Zeszyt jest droższy od ołówka o 95 gr.
Ile kosztuje zeszyt , a ile ołówek.?
Bardzo was proszę o dokładną analizę !
Co po kolei robicie itd .
Błagaamm pomóżcie ! ; *
Oferuję dużą ilość punktów , za dobrze rozwiązane zadanie ! ; ))

3

Odpowiedzi

2009-05-13T19:44:07+02:00
2,75-0,95=1,80
1,80:2=0,90

0,90 - ołówek
0,90+0,95= 1,85 - zeszyt
2009-05-13T19:50:26+02:00
Z- zeszyt
o- ołówek
z+o=2,75
o- 0,95=z

z= 2,75-o
podstawiając to do drugiego równania:
o+ 0,95 = 2,75-o przenoszę wiadome na jedna strone a niewiadome na drugą strone
o+o=2,75- 0,95
2o= 1,8 /÷2 dzieląc obustronnie przez 2
o= 0,9

z=2,75- 0,9
z=1,85
zeszyt kosztuje 1,85 zł
a ołówek 0,90 zł
2009-05-13T19:53:52+02:00
X-zeszyt
y-olowek
zeszyt drozszy o 0,95 czyli y+o,95
to mamy dwa rownania
x+y=2,75
x=y+0,95

y=2,75-x w drugim podstawiam za y
x=2,75-x+0,95

y=2,75-x
x+x=2,75+0,95

y=2,75-x
2x=3,7 /2

y=2,75-x
x=1,85 nizej w pierwszym podstawiam za x

y=2,75-1,85
x=1,85

y=0,9
x=1,85

sprawdzenie.x+y=2,75 0,9+1,85=2,75