×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Jaką rolę w procesie ustawodawczym odgrywa Trybunał Konstytucyjny?

Jakie 3 sposoby głosowania występują w Sejmie?

potrzebuję jak najszybciej...
pomóżcie
2

Odpowiedzi

2009-11-19T17:46:25+00:00
Trybunał konstytucyjny składa się z 15 sędziów powołanych przez Sejm ( na 9 lat) spośród dośwaidczonycg sędziów powołanych kwalifikacjami prawniczych. Zadaniem Trybunału Konstytucyjnego jest wydawanie orzeczeń o zgodność z konstytucją ustaw oraz innych przepisów prawa stanowionych przez organy państwowe (np. rozporządzeń). Z wnioskiem o stwierdzenie zgodności aktu prawnego z konstytucją mogą wystąpić do Trybunału:Prezydent, Rzecznik Praw Obywatelskich, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, grupa posłów lub senatorów, Prezydium Sejmu, komisje sejmowe i senackie oraz obywateli. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostatecznie
(krótko zwięźle i na temat)
2 5 2
2009-11-19T17:49:28+00:00
Tk orzekja o lekalności norm prawnych -ustaw, rozporzadzen z moca ustawy, umów miedzynarodowych.
w procenie legislacyjnym- tryb ustawodawczy, TK musi zbadac czy ustawa jest zgodna z konstytucja, jezli Tk uzna za ustawe za zgodna z konstytucja prtezydent ma obowiązek ja podpisac, jesli nie , prezydent nie moze jej podpisac.

Orzeczenia TK maja charakter powszechnie obowiązujący i ostateczny. Orzeczenia o niezgodności z konstytucją, umową międzynarodową, lub z ustawą altu normatywnego, ne ktorego podstawie zostało wydane pełnomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygniecie w innych sprawach , stanowi podstawe do wznowienia postepowania w celu uchylenia decyzji badz innego rozstrzygniecia na zasadach a w trybie okreslonych w przepisach włąściwych dla danego procesu.


głosowanie w sejmie;
zalezy o co chodzi? moze byc : za, przeciw, i wstzrmanie od głosu

0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci