×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Co to jest tkanka? Ale proszę tak dokładnie bo jestem w 5 klasie podstawówki a robię pracę o chorobie kesonowej.O chorobie już mam,ale muszę opisac

trudniejsze wyrazy.
z góry dzięks!
3

Odpowiedzi

2009-11-19T19:26:43+00:00
Tkanka (textum) - zespół komórek o podobnej budowie, określonych czynnościach, wspólnym pochodzeniu i ich wytworów (substancja międzykomórkowa) o podobnym pochodzeniu, budowie, przemianie materii i przystosowanych do wykonywania określonej funkcji na rzecz całego organizmu. Tkanki występują u zwierząt tkankowych (tkanki zwierzęce) oraz u roślin wyższych (tkanki roślinne). Tkanki są elementami składowymi narządów i ich układów. Dział biologii zajmujący się tkankami to histologia.

Komórki odpowiedzialne za wykonywanie funkcji zwane są miąższem, zaś komórki będące rusztowaniem - zrębem tkanki/narządu.

Uwzględniając cechy morfologiczne i fizjologiczne zespołów komórkowych tworzących tkanki, wszystkie tkanki dzieli się na cztery grupy:

* tkankę nabłonkową
* tkankę łączną i podporową
* tkankę mięśniową
* tkankę nerwową

Zarówno u zwierząt, jak i u roślin, występuje tkanka nabłonkowa oraz łączna i podporowa. Do tkanek wyłącznie zwierzęcych należy tkanka mięśniowa i nerwowa.
0 0 0
2009-11-19T19:27:54+00:00
Tkanka jest to zespół komórek o podobnej budowie, określonych czynnościach. Tkanki tworzą organizm.
0 0 0
2009-11-19T19:30:50+00:00
Tkanka - w ścisłym znaczeniu: zespół komórek o wspólnym pochodzeniu, położeniu, podobnej budowie i pełniących tę samą funkcję; np. -> zwarcica jako t. roślinna albo naskórek jako t. zwierzęca; w szerszym znaczeniu t. jest systemem morfologiczno-funkcjonalnym, lecz nie formułuje się wymogu jednolitości struktury ani wspólnego pochodzenia; np. t. wzmacnijąca u roślin, t. łączna u zwierząt
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci