Zad1
Cena produktu w hurtowni wynosi 2,5zł. Przy zakupie 150 sztuk hurtownia daje rabat w wysokości 3%. Oblicz, ile zaplacimy za 200 sztuk produktu

Zad2
Cenę ksiażki obnizono z 56zł o 5%, a nastepnie po okresie promocji podniesieno o 5% ile wynosi cena koncowa ksiazki ?

Zad3
Cena cegły wzrosła o 1,6zł do 2,1 zł, O ile procent nastapiła podwyżka ?

Zad 4
W kalasie liczacej 35 osób 40% stanowia dziewczęta. Ile jest chłopców w tej klasie ?

Zad 5
Na 30 pytan testowych uczen udzielił 21 prawidłowych odpowiedzi . Jaki procent wszystkich odpowiedzi stanowiły niepoprawne ?

Zad 6
Na wycieczke szkolna pojechało 27 osób, co stanowi 90% wszystkich uczniow klasy. Ile uczniów liczy klasa ?

Zad7
Oblicz wielkość odsetek od kwoty 550zł , jeżli oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku.

Zad8
Za komputer kupiony po 20% obnizce zapłacno 1800zł. Ile zaoszczedzono dzieki tej obnizce ?
Zad 9
Kolekcja Olka liczy 150 znaczków. A klekcja alka liczy 250 znaczkow. O ile procent kolekcja alka jest wieksza od kolekscji Olka ?

Zad10
Pan Janek Kupił akcje pewnej firmy,a nastepnie sprzedał je z 15% zyskiem za 3450zł . Za ile Kupił te aukcje ?


PROSZE O SZYBKIE ROZWIAZANIE WYBIERAM NAJLEPSZA !!!!!

3

Odpowiedzi

2009-11-20T17:01:20+01:00
Zad. 2
56-(56*5%)= 56-(56*0,05)=56-2,8=53,2zł

53,2+(53,2*0,05)=53,2+2,66=55,86


zad.4
100%-40%=60%

35-100%
X -60%

X=(35*60):100
X=2100:100
X=21
w klasie było 21 chłopców

zad.5
ułamek zwykły na górze 9 a na dole 30 skrócić i powstanie trzy dziesiąte do mianownika 100 i będzie 30%. czyli zle odpowiedzi stanowiły 30%

zad6
X-100%
27-90%

X=(100*27):90
X=270:9
X=30
w klasie było 30 osób

1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-20T17:12:19+01:00
Zad1
Cena produktu w hurtowni wynosi 2,5zł. Przy zakupie 150 sztuk hurtownia daje rabat w wysokości 3%. Oblicz, ile zaplacimy za 200 sztuk produktu

2,5 zł * 200 szt= 500zł

500zł * 0,03 =15 zl - upust ;D

500zl-15zł=485zł tyle zaplacono za 200 szt produktu . ;)

Zad2
Cenę ksiażki obnizono z 56zł o 5%, a nastepnie po okresie promocji podniesieno o 5% ile wynosi cena koncowa ksiazki ?
56zł-100 %
x - 95%

x=(56*95)/100
x=53,20- cena po obnizce .

53,20-100%
x - 105%

x=(53,20*105)/100
x=55,86 - cena koncowa .

Zad3
Cena cegły wzrosła o 1,6zł do 2,1 zł, O ile procent nastapiła podwyżka ?

1,6zł+2,1zł=3,7zł

3,7 zł-100%
1,6zł- x

x=(1,6*100)/3,7
x=43% - o tyle procent nastapuila podwyzka

Zad4
W kalasie liczacej 35 osób 40% stanowia dziewczęta. Ile jest chłopców w tej klasie ?

35- 100%
x - 40%

x=(35*40)/100
x=14 - tyle jest dziewczat

35-14=21 - tyle jest chłopców

Zad5
Na 30 pytan testowych uczen udzielił 21 prawidłowych odpowiedzi . Jaki procent wszystkich odpowiedzi stanowiły niepoprawne ?
30-21=9 - odp niepoprawne

30-100%
9 - x

x=(9*100)/30
x=30% - tyle procent stanowily zle odpowiedzi .

Zad6
Na wycieczke szkolna pojechało 27 osób, co stanowi 90% wszystkich uczniow klasy. Ile uczniów liczy klasa ?

27- 90%
x - 100%

x=(27*100)/90
x=30 - tylu uczniow liczy ta klasa

Zad7
Oblicz wielkość odsetek od kwoty 550zł , jeżli oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku.
d=k*p*t

d-odsetki
k-kwota
p-oprocetnowanie
t-czas

d=550zł*35/100*1
d=192,5zł - odsetki od tej kwoty ;D

Zad8

Za komputer kupiony po 20% obnizce zapłacno 1800zł. Ile zaoszczedzono dzieki tej obnizce ?
100%-20%=80%
1800- 80%
x - 100%

x=(1800*100)80
x=2250 - cena komputera przed obnizką

2250-1800=450zl - tyle zaoszczedzono .

Zad9
Kolekcja Olka liczy 150 znaczków. A klekcja alka liczy 250 znaczkow. O ile procent kolekcja alka jest wieksza od kolekscji Olka ?

150+250=400

400-100%
100- x

x=(100*100)/400
x=25% - o tyle procent rozni sie ich kolekcja

Zad10
Pan Janek Kupił akcje pewnej firmy,a nastepnie sprzedał je z 15% zyskiem za 3450zł . Za ile Kupił te aukcje ?

3450-115%
x -100%

x=(3450*100)/115
x=3000 zl - za tyle kupił te akcje ;D













1 5 1
2009-11-20T17:14:11+01:00
Zad.1.
150*2,5=375
375-375*3%-375-0,03=375-11,25=363,75
50*2,5=125
363,75+125=488,75
Odp: zapłacimy 488,75zł
Zad.2.
56 - cena książki
5% - obniżka
56 - 56*5%=56-56*0,05=56-2,8=53,2zł - cena po obniżce
5% - podwyżka
53,2+53,2*5%=53,2+53,2*0,05=53,2+2,66=55,86zł
Odp: cena końcowa wynosi 55,86zł
Zad.3.
1,6zł - podwyżka
2,1zł - cena po podwyżce
2,1-1,6=0,5 - cena początkowa
2,1/0,5*100%=420%
Odp: cena wzrosła o 420%.(jeżeli oczywiście zadanie jest dobrze sformułowane)
Zad.4.
35*60%=35*0,6=21
Odp: Jest 21 chłopców
Zad.5.
9 - niepoprawne
9/30*100%=30%
Odp: Niepoprawne odpowiedzi stanowiły 30% wszystkich odpowiedzi
Zad.6.
27 - 90%
3 - 10%
30 - 100%
Odp: Klasa liczy 30 osób.
Zad.7.
3,5%*550=0,035*550=19,25
Odp: Odsetki wynoszą 19,25zł
Zad.8.
80% - 1800zł
10% - 225zł
100% - 2250zł
2250-1800 = 450
Odp: zaoszczędzono 450 zł
Zad.9.
250-150=100 - różnica
100/150*100%=66 1/3%
Odp: Kolekcja Alka jest większa o 66 1/3%
Zad.10.
115% - 3450zł
5% - 150zł
10% - 300zł
100% - 3000zł
Odp: kupił je za 3000 zł


Myślę że pomogłam

1 5 1