Odpowiedzi

2009-11-20T20:06:56+01:00
Wychowanie spartańskie było bardzo surowe. Jeżeli jakieś dziecko urodziło się słabe lub chore - zostało zabijane. Chłopcy w wieku 7 lat musieli rozstać się ze swoimi rodzinami i iść do szkoły dla wojowników.
12 2 12
2009-11-20T20:20:16+01:00
Wychowanie spartańskie było niesamowicie rygorystyczne. Już od chwili narodzin to chłopcy byli ważniejsi. Matki często zamartwiały się rodząc dziewczynki. Jeśli jednak dziecko przeżyło i nie zostało zrzucone ze skały, należało je wychować. W starożytnej sparcie w kwestii edukacji nacisk kładło się na chłopców. Oczywiście uczono pisać, czytać, jednak najważniejszą umiejętnością była sztuka walki. Sparta bowiem nie chciała uzyskiwać nowych filozofów, lecz mężnych wojowników, którzy gotowi by byli za Spartę zginąć. Jeżeli rada starszych po narodzinach uznała, że dziecko nadaje się na naiewolnika, a po kilku latach chłopiec wyrósł na "chuderlaczka", dziecko odsyłano daleko w góry. Dzieci zdrowe były pod opieką matki do 7 roku życia. Nastęnie posyłano dzieci do oddziałów prowadzonych przez ich starszych kolegów. Dzieci uczyły się tam bardzo ważnej umiejętności- mowy lakonicznej, czyli odpowiadania na pytania jak najkrócej, jednym zdaniem.Każdy chłopiec posiadał tylko jeden strój. Całymi dniami chłopcy cwiczyli . Chłopcy spali na posłaniach zrobionych z trzciny . Oczywiscie musieli sami je wykonać. Kolejnym etapem były koszary. Bo latach cwiczen dorosły już męszczyzna mógł wstąpić do wojska.
Co do dziewczyn, uczono je robót ręcznych, dbano o ich kondycję fizyczną. Moim zdaniem wychowanie spartańskie było okrutne, z tego względu, iż dzieci traktowano jak maszyny do obrony kraju, zaś kobiety były dyskryminowane już od momentu narodzin.
20 4 20