Zad1
Do banku wpłacono 3200zł na okres jednego roku .Jakie było roczne oprocentowanie ,jeżeli bank dopisał 35,20zł odsetek ?
Zad 2
Jaka kwotę trzeba wpłacić do banku ,żeby po pół roku przy stopie procentowej 10,5% otrzymać 262,5zł odsetek ?
Zad 3
Tomek przed rokiem mierzył 1,4 m a aktualnie ma 1,5m wzrostu .O jaki % zwiększył się wzrost Tomka ?
Zad 4
Sklep komisowty wypłacił właścicielowi za sprzedany rower 200zł.Ile zapłacił nabywca roweru ,jezeli sklep pobiera 15% prowizji ?
Zad 5
Ile czystego srebra znajduje się w 26g stopu próby 0,750?
Zad 6
Ile miedzi nalezy stopić z 30g złota ,aby otzrymać stop próby 0,875?
Zad 7
Pierwszego września akacje pewnej firmy można było kupić po 350zł.W ciągu miesiąca cena ich wzrosła o 10%a więc w ciągu następnego miesiąca zmalała tez o 10%.jaka była cena akacji pierwszego listopada?

Proszę pomóżcie;(

Dziekuje z góry ;**

3

Odpowiedzi

2009-11-20T21:10:19+01:00
Zad1
Do banku wpłacono 3200zł na okres jednego roku .Jakie było roczne oprocentowanie ,jeżeli bank dopisał 35,20zł odsetek ?

3200zł* x=35,20 zł , x-oprocentowanie
x=35,2:3200
x=0,011*100%=1,1%

Zad 2
Jaka kwotę trzeba wpłacić do banku ,żeby po pół roku przy stopie procentowej 10,5% otrzymać 262,5zł odsetek ?
x*10,5%=262,5 zł , x-kwota
x=262,5zł:10,5 %=262,5 zł :0,105=2500zł
2009-11-20T21:34:20+01:00
1)
3200-100%
35,20-x%
_______
x=35,2:3200
x=0,011%

2)
100% - x
10,5% - 262,5
__
x=(262,5*100)/10,5
x=2500zł
trzeba wpłacić 2500zł

3)
1,4/1,5≈0,93
0,93*100=93%
100%-93%=7%
urósł o 7% (około)

4)
200*0,15=30zł
200+30=230
zapłacił 230 złotych

5)
26*0,75=19,5
w tym stopie jest 19,5g czystego srebra

6)
0,875*30g=26,5g
30-26,5=3,5g
należny stopić 3,5g miedzi

7)
350*0,1=35
350+35=385zł
385*0,1=38,5
385-38,5=346,5
akcje 1 listopada kosztowały 346,5zł
2009-11-20T21:35:26+01:00
1)35,20:3200%=1,1 % roczne oprocentowaniespr.3200x1,1%=35,20

2)10,5:2=5,25 % za pół roku
262,5 zł:5,25%= 5000 zł spr.5000złx10,5%= 525 za rok odsetki:2 =262,50 zł za pół roku
trzeba wpłacic 5,000 zł.

3)1,5m:1,4%=7,1 % spr.1,4x7,1%= 1,5 m
4)200x15%=30+200=230 zł
7)350x10%=35 zł+35o=385 zł
385 złx10%=38,50 zł-385 zł= 346,50 zł