×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T14:07:09+00:00
Aleksander Wielki chciał zjednoczyć Grecję i Macedonię i zaatakować wspólnego wroga - Persję. Niespotykane jest to, że w przeciwieństwie do innych władców Aleksander nie niszczył dorobku kulturowego Grecji - stawia nawet pomnik lwa w miejscu bitwy pod Cheroneą, który upamiętnia i poległych Macedończyków, i Greków.

Aleksander Wielki na czele około 40-tysięcznej armii wyruszył na Persję. Wygrał z tym imperium właściwie w trzech bitwach:

a) Granik - 334 r.p.n.e - bitwa nad rzeką Granik,
b) Issos - 333 r.p.n.e - szalę zwycięstwa na stronę Aleksandra przechyliła szarża ciężkiej kawalerii - hetajrów - pod dowództwem samego Aleksandra
c) Gaugamela - 331.r.p.n.e - pod miastem Gaugamela w Asyrii ponownie zwycięstwo zapewniła szarża kawalerii

Wspomnieć można że Aleksander chyba podczas żadnej bitwy nie posiadał przewagi liczebnej nad wojskami perskimi.

Właściwie dzięki tym trzem bitwom Aleksander podbił imperium perskie. W Egipcie został włączony w poczet bogów egipskich(Egipcjanie uważali Aleksandra za boga jako ze pokonał Persję).

Aleksander podbił olbrzymi obszar - całe imperium perskie, stanął nawet u granicy Indii.

Aleksander nie niszczy dorobku kulturalnego i cywilizacyjnego podbitego narodu - co więcej żeni się z księżniczką perską, nosi perskie stroje, namawia swych dowódców do zawierania mieszanych małżeństw. Za jego panowania następuje kultywacja tradycji miejscowych. Wszystkie te kroki miały jeden cel - uchronienie rozpadu państwa po śmierci Aleksandra. Wódz zmarł śmiercią przedwczesną w 323 r.p.n.e(możliwość zarazy). Gdy umierał, powiedział "Władzę po mnie niech przejmie najdzielniejszy". Po jego śmierci diadochowie - najbliżsi generałowie Aleksandra - żadni władzy spowodowali rozpad państwa na tzw. królestwa hellenistyczne - Ptolemeusz dostał Egipt, Attalos środkową cześć Azji Mniejszej(stolica regionu - Pergamon), Antygonos dostał Macedonię i Grecję, a Seleukos obszar Syrii i Persji(największe królestwo). Skutkiem podbojów jest też powstanie kultury hellenistycznej - mieszanki kultury greckiej, macedońskiej i orientalnej.

Ps. Falanga macedońska była lepsza od falangi greckiej.
178 4 178
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci