Ustalić odpowiedzialność Edypa za popełnione winy ?

Czy samobójstwo Jokasty i oślepienie Edypa można uznać za kare za grzechy ?

Na czym polega Katarsis ?

Najlepiej by było pytania, które zadałem poprzeć jakimiś cytatami
z książki "Król Edyp" :)

3

Odpowiedzi

2009-11-21T22:00:33+01:00
Tylko to mam ;P
Katharsis znaczy dokładnie oczyszczenie. Jest to pojecie z terapeutyczna funkcja tragedii. Oznaczalo wyzwolenie duszy z win i oczyszczenie ze zlych emocji i poprzez przezycie uczucia litosci i trwogi.
2009-11-21T22:30:22+01:00
?Katharsis jest to właśnie oczyszczenie, uzyskiwane na drodze sztuki, dramatu. Arystoteles uważał, ze kiedy ludzie podziwiali sztukę i ją rozważali, a były pokazywane np, gwałty, to poprzez poczucie litości do krzywdzonych powinni doznac tego właśnie oczyszczenia.

Moim zdaniem nie można, ponieważ los Edypa był ustalony z góry. Jego przyszłością kierowało przeznaczenie. Pomimo prób ucieczki przed tym, co go czeka, wyrocznia dobiła swego.Jokasta nie była zmuszana do samobójstwa, sama wybrała sobie przedwczesną śmierc.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T23:29:20+01:00
Odp na 1 pyt..( Ale ja pisze na podstawie Mitu o Labdakidach, ale ma to powiązanie wiec musisz tylko wyszukać jakieś cytaty ze swojej ksiażki)

Edyp nie był niczemu winny, ponieważ to że zabił własnego ojca i ożenił sie z własna matką wynikało z przepowieści, którą usłyszeli jego rodzice tuż przed jego narodzinami.

Odp na 2 pyt.. Nie. Ponieważ śmierć Jokasty wynikła z tego, ze dowiedziałą się ze poślubiła własnego syna..A Edyp oślepił się i kazał wyprowadzic ponieważ dowiedział sieże zabił własnego ojca i poślubił matke..

A na 3 nie wiem.. Jak możesz to daj znac czy było dobrze:)