×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-22T10:21:33+00:00
Mają one ogromny wpływ na ogołny bilans na danym obszrze. uczestniczą one aż w ok. 55% w zasilaniu odpływu powierzchniowego. Posiadaja nieocenione znaczenie gospodarcze. Wykorzystanie tych wód wiaze sie z duzymi kosztami ich oczyszczania i uzdatniania. Głowne ścieki tych wód sa oddalone od ludnosci a zauwazyc to mozna na zadko zlaudnionych obszrach .
13 3 13
2009-11-22T10:23:06+00:00
Wody podziemne mają ogromne znaczenie dla ogólnego bilansu wodnego na danym obszarze. Badania przeprowadzone przez Polską Akademię Nauk dowiodły, że uczestniczą one aż w ok. 55% w zasilaniu odpływu powierzchniowego (czyli w zasilaniu rzek). Wody podziemne mają ponadto nieocenione znaczenie gospodarcze. Pozostają nadal głównym rezerwuarem wód pitnych dla potrzeb ludności i przemysłu spożywczego (oraz hodowli), mimo że w wielu aglomeracjach miejskich wykorzystuje się dla tych celów również (a czasami głównie) wody powierzchniowe. Wykorzystanie wód powierzchniowych wiąże się jednak z koniecznością kosztownego ich oczyszczania i uzdatniania a ponadto główne ścieki tych wód (rzeki) są często nazbyt oddalone od miejsc osadnictwa. Daje się to zauważyć zwłaszcza na rzadko zaludnionych obszarach wiejskich.

Biorąc pod uwagę sposób i głębokość zalegania wód podziemnych można wyróżnić:
-wody zaskórne (glebowe)
-wody gruntowe, mające - podobnie jak wody glebowe - duże znaczenie dla zasilania odpływu powierzchniowego.
-wody naporowe - głębinowe, znajdujące się pod ciśnieniem hydrostatycznym. Do tego rodzaju wód podziemnych są też zaliczane wody artezyjskie, występujące w Polsce głównie w basenach niecki warszawskiej i łódzkiej;
-wody szczelinowe, zalegające w szczelinach skał krystalicznych oraz w kanałach i jaskiniach skał węglanowych (wody krasowe).

4 3 4
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci