×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-22T14:29:01+00:00
Książka Stefana Żeromskiego pt ,,Syzyfowe Prace" już na pierwszych stronach ukazuje dramaturgie i realizm świata w niej przedstawionego. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że historia opowiedziana w tej powieści jest inspiracją dla młodzieży, która czytając i poznając losy bohaterów, którzy są w podobnym wieku, postawieni w nieco innych realiach, znajduje wzorce i inspiracje do własnego rozwoju intelektualnego i manualnego , a także patriotyzmu który w ówczesnych czasach został zapomniany.
Chciałabym na początku przedstawić osobę Marcina Borowicza głównego bohatera, który zostaje zewsząd omamiony sposobami interpretacji dobrego postanowienia człowieka.Jego osobe czytelnik poznaje w charakterystycznych okolicznościach, kiedy to ów dziesięcioletni chłopak pod opieką matki i ojca , zubożałych właścicieli niewielkiego folwarku, udaje się do szkoły w Owczarach .Od pierwszych dni pobytu wtym miejscu czuje si eosamotniony, zdany na pastwę losu , otoczony zewszad nieznajomymi twarzami , które z obawy przed represjami ówczesnych władz, bezmyślniei bez sprzeciwu wykonują bezlitosna rozkazy.Właśnie wtedy władze zaboru rosyjskiego poprzez osobę inspektora pragną wynarodowis i zrusyfikować naród polski, dlatego w szkole obowiązkowa jestnauka języka rosyjskiego , w którym to odbywaja się wszystkie lekcje , co sprawia trudnosci uczniom, nauczycielowi, a wśród rodziców wywołuje oburzenie. Rzeczywistość państwa pod zaborem jest miejscem strasznym dla młodego człowieka, który poszukując własnego ,,ja" ,zostaje pozostawiony samemu sobie w zaborczym świecie. Pomimo to nie poddaje si ei poszukuje wzorców i zachowań zgodnych z własnym sumieniem , ucząc się na błędach odnajduje własną drogę. Gdy Marcin borowicz pomtslnie zdaje egzaminy do gimnazjum w Klerykowie , zaczyna si ekształtowanie jego osobowości, która z braku bliskości rodziców oraz przyjaciół po ,,omacku" szuka oparcia , we wrecz brutalnym swiecie w którym się znajduję.Ta sytuacja wzmaga się po śmierci matki Marcina , która była jedyną iskrą szczęścia i siłą oparcia , jaka posiadał.Chwilową pomoc odnajduje w wierze w Boga , modlitwie i pobytach w kosciele , lecz mimo to czuje si ebezradny wobec bezuczuciowych nauczycieli , motłochu nauki i samotności .
Z kolei przejdę do sposobu odbierania wiedzy przez ówczesną młodzież, wiadome jest że propaganda narzucała sposób jej interpretowania , dlatego nie dość że była ona zmuszona do przyswojenia całego materiału, wszyscy oni musieli dotrzeć do prawdziwego obrazu przedstawianych wiadomości, bez cienia rzucanego przez niekorzystne władze. Główny bohater po wizyciew teatrze i obejrzeniu rosyjskiego przedstawienia , zyskuje przychylność inspektora i poddaje si e absolutnej rusyfikacji. Czyta rosyjską literature , uczestniczy w przestawieniach propagandowych , a działania mające na celu zniszczenie poczucie polskości wśrod młodzieży , np przeszukiwanie stancji oraz obelgi wobec polaków , przestają mu przeskadzać. Punktem zwrotnym w życiu Marcina jest pamietna lekcja j.polskiego, na której został w piękny sposób wyłożony polski utwór literacki. Obecnie można było by powiedzieć że osoby chcące być wierne duchowi narodu musiały poddawać ,,filtracji " wszystkie docierające do nich informacje , a także znaleźć sposób na ratowanie narodowej kultury. W taki właśnie sposób zachowali się bohaterowie powieści tworząc potajemne koła zainteresowań polską literaturą i nauką, poza tym darzyli szacunkiem narodowe utwory np. w tedy gdy Bernard Zygier recytował ,,Redutę Ordona" A. Mickiewicza, co uswiadomiło głównego bohatera że nie zauważał , w jak bez czelny sposób zawładnięto jego osobowością i wtedy to postanawia z tym skończyć , co więcej planuje zemstę.
Kolejnym argumentem świadczącym o edukacyjnej stronie tego utworu jest to w jak plugawy sposób władzę werbowały osoby zdające relacje z postępowanie w szkole , na stancjach , a nawet podczas zabaw poszczególnych osób, a raczej sposób opierania się ,, kablowaniu". Nawet główny bohater w pewnym momencie trafił w nurt inwigilacji , co niosło za sobą znaczne korzyści od strony władz , a zwłaszcza nauczycieli. Po dostrzeżeniu zła płynącego z jego postępowania, kończy swoją działalność ku chwale propagandy i zaczyna dostrzegać plusy potajemnego bycia ,,POLAKIEM".
Reasumując , każdy czytając te opowieść zda sobie sprawę że donosicielstwo , obelgi rasistowskie, oraz kary za zachowywanie wierności wobec swojego narodu , są łamaniem praw oraz sprzeciwianiem się własnemu sumieniu. Niewątpliwie mogę stwierdzić, że wszyscy możemy wyciągnąć wiele morałów oraz w tym utworze , wśród wielu bohaterów znaleźć można swoje wzorce.

STARAŁA SIĘ:-d SORRY JAK BENDĄ JAKIEŚ BŁEDY ALE PRERABIAŁAM TO TROCHĘ CZASU TEMU:-b
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci