Pan kowalczyk złożył do banku 2500zł na cztery lata na procent składany.jaką kwote będzie miał na koncie po tym okresie, jeśli oprocentowanie w banku wynosi 10%w skali roku, a odsetki kapitalizuje się
a)po roku b) po 6 miesiącach c) po 3 miesiącach
należy ty uwzględnić 20 procentowy podatek od odsetek

1

Odpowiedzi

2009-05-17T19:16:32+02:00
A) kapitalizacja roczna

-po jednym roku - 110%*2500zł = 2750zł
-po 2 latach - 110%*2750zł = 3025zł
-po 3 latach - 110%*3025zł = 3327,5zł
-po 4 latach - 110%*3327,5zł = 3660,25zł

odsetki: 3660,25-2500 = 1160,25zł
0,2*1160,25 = 232,05
3660,25 - 232,05 = 3428,20zł

b) kapitalizacja półroczna (5%/6 mies)

-po 6 mies: 105%*2500zł = 2625zł
-po roku: 105%*2625zł = 2756,25zł
-po 1,5 roku: 105%* 2756,25zł = 2894,0625zł
-po 2 latach: itd
-po 2,5 latach: itd
-po 3 latach: itd
-po 3,5 latach: itd
-po 4 latach: =105%(105%(105%(105%(105%(2894,0625))))) ≈3693,64zł

odsetki: 3693,64zł - 2500zł = 1193,64zł
0,2*1193,64 = 238,73
3693,64-238,73 = 3454,91

c) kapitalizacja kwartalna (2,5% / 3 mies)

po 3 mies: 102,5%*2500zł = 2562,5zł
po 6 mies: 105,5%*2562,5zł = 2626,56zł
itd....
po 48 mies: 3711,26zł
3711,26zł - 2500zł = 1211,26zł
0,2*1211,26zł =242,25zł
3711,26zł - 242,25zł = 3469,01zł
10 2 10