1. Napięcie w domowej instalacji elektrycznej wynosi 220V. Do jednego obwodu gniazdek są włączone: piekarnik elektryczny (1500W), żelazko (1000W), odkurzacz (1,3 kW). Wobwodzie jest zamontowany bezpiecznik 20A. Oblicz moc wszystkich urządzeń oraz moc zabezpieczoną bezpiecznikiem.Zapisz obliczenia. Czy bezpiecznik ulegnie uszkodzeniu, jeśli dodatkowo zostanie włączony czajnik elektryczny o mocy 2kW?. Uzasadnij odpowiedż.

2.W ciągu 30dni w czajniku o mocy 1600W podgrzewano wodę średnio przez 15min dziennie. Oblicz koszt energii elektrycznej zużytej przez czajnik w ciągu tych 30dni. Przyjmij, że cena 1kW energii wynosi 32gr.Zapisz obliczenia

2

Odpowiedzi

2009-11-22T17:58:22+01:00
Moc zainstalowana
P=1500+1000+1300=3800W
P=U*I
I=P/U=3800W/220V=17,3A - bezpiecznik nie ulegnie uszkodzeniu
P1=3800+2000=5800W
I1=5800/220=26,4A - bezpiecznik wyłączy obwód
2)
W=P*t=1600W*0,25h*30=12000Wh=12kWh
K=k*w=0,32*12=3,84zł
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T18:08:49+01:00
Zad 1
P - moc wszystkich urządzeń = 1500W + 1000W + 1300W = 3800 W
P = UI
I - prąd płynący w obwodzie
U - napięcie w sieci
I = P/U = 3800/220 = 17,3 A
P - moc po włączeniu czajnika = 3800 W + 2000W = 5800 W
I = P/U = 5800/220 = 26,4 A bezpiecznik 20 A przepali się
zad 2
15 min = 0,25h
30 dni razy 0,25h = 7,5h
Q - energia pobrana = Pt
P - moc czajnika = 1600 W
t - czas użytkowania = 7,5h
Q = 1600 razy 7,5 = 12000 Wh = 12 kWh
12 razy 0,32 = 3,84 zł
1 5 1