×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Tak musze zrobić tak jakby wypracowanie na tema krzyżakow na temat Danusi i Jagienki ich wspólne cechy i różnice 3 cytaty do jednej osoby 150 słów co

najmniej
1

Odpowiedzi

2009-11-23T17:19:55+00:00
Danusia Jurandówna i Jagienka Zychówna to dwie główne postacie kobiece powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Obie uderzająco piękne, ale jakże różne. Poza znikomymi cechami wspólnymi są zupełnymi przeciwieństwami!
Danusia była kochającą, drobną kobietką, z wątłymi rączkami i nóżkami. Sprawia wrażenie jakby sama nic nie potrafiła wykonać. To uczucie potęguje jej sposób ubierania. Zwiewne , delikatne sukienki z falbaneczkami wyolbrzymiają jej delikatną posturę. Moim zdaniem Zbyszko tak naprawdę nigdy się nie zakochał w Danuśce. To było tylko poczucie, że taką kruchą osóbką nie można się nie zaopiekować. Jej bojaźliwość wzbudzała w Zbyszku poczucie niespełnionego obowiązku. Danusia była troskliwa, ale zupełnie nie zaradna i bez pomocy innych nie potrafiłaby uratować Zbyszka. Kochała śpiewać i to sprawiło, że Zbyszko w ogóle zwrócił na nią uwagę. Zbyszkowi na pewno spodobało się też, że jest dworką księżnej i jej ulubienicą, to sprawiło, że Anna Danuta zrobiłaby dla niej i dla jej ukochanego wszystko. Uważam, że to dzięki powiązaniu jej wybranki z wyższymi sferami otrzymał tytuł rycerza. W końcu to jego zaradność i opiekuńczość co do Danusi utwierdziła księcia w przekonaniu, że taki mężczyzna ma prawo na miano rycerza.
Jagienka była jej zupełnym przeciwieństwem. Była ona piękną dziewczyną, tętniącą życiem, pełną wdzięku i urody. Była bardzo wysportowana. Jej figura była cudowna „...jakby ze skały wykuta...” . lubiła się bić i robić mnóstwo nietypowych rzeczy. Lubiła jeździć konno i polowania, co większość dobrze urodzonych i szanujących się panien nie robiła. Ona na to nie zwracała uwagi. Kochała życie i chciała z niego czerpać wszystko co się da. Była zawsze uśmiechnięta i pełna energii. Pomimo jej nieszczęśliwej miłości nie była zawistna i mściwa. Na pewno była zazdrosna, ale umiała pogodzić się z losem. Bardzo też współczuła Danusi gdy porwali ją krzyżacy. Nigdy nie straciła nadziei, że Zbyszko kiedyś ją pokocha. Była również bardzo troskliwa i pomocna. Znała się też na medycynie. Była prawdomówną i szczerą dziewczyną. Świetnie radziła sobie z prowadzeniem gospodarstwa, podczas nieobecności ojca. Miała dobre serce. Gdy Maćko i Zbyszko wrócili z wojny pomagała im i dzieliła się z nimi swoim dobrobytem. Jej odwaga była godna podziwu. Nie bała się w nocy iść sama do lasu i pomóc Zbyszkowi, gdy groziło mu niebezpieczeństwo. Jagienka umiała postawić zawsze na swoim.
Obie bohaterki są pozytywnymi postaciami, jednak bardzo się różnią, jedna cecha, która ich łączy to jest to że w życiu kierują się dobrem miłością i bezinteresownością. Myślę, że właśnie te cechy charakteru spodobały się najbardziej Zbyszkowi i właśnie dlatego chciał spędzić z nimi swoje życie.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci