×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-23T17:37:11+00:00
Język łaciński wywodzi swą nazwę -lingua Latina- od nazwy szczepu Latynów, tj. mieszkańców środkowoitalskiej krainy Latium. Założone przez nich miasto Rzym rozwijało się szybko i zdobyło przewodnictwo wśród gmin latyńskich. Latynowie rozszerzali swoje panowanie na sąsiędzkie ludy.

Wraz z rozwojem państwa rzymskiego i jego stolicy Rzymu język łaciński wypierał stopniowo języki podbitych krajów. Zaczynał być powszechnie używanym językiem na całym Półwyspie Apenińskim, a następnie objął swym zasięgiem Hiszpanię i kraje Afryki. Stawał się językiem świata kulturalnego w całym basenie Morza Śródziemnego. Latynizacja ta była rezultatem ekspansywnej polityki rzymskiej, zwłaszcza w ciągu długiej kolonizacji i podbojów, szczególnie w zachodnich częściach imperium.

Po upadku imperium rzymskiego i po utworzeniu się różnych państw na dawnych jego obszarach rola języka łacińskiego nie zmiejszyła się. Nowi władcy nawiązywali do dziedzictwa cesarzy rzymskich i uznawali łacinę za język państwowy

Przez wiele stuleci była łacina językiem nauki i literatury, ustawodawstwa i stosunków międzynarodowych. Ponadto w zachodniej części dawnego cesarstwa stała się językiem chrześcijaństwa i kultywowana była w szkołach kościelnych i w klasztorach. W ten sposób język łaciński, choć nie używany już na co dzień przez ogół społeczeństwa, zachował się w tradycji szkolnej

Z łaciny mówionej, pospolitej, rozwinęły się języki romańskie: francuski, włoski, hiszpański, portugalski. Również w językach germańskich i słowiańskich widiczne są wpływy łaciny. Język polski przejął z łaciny alfabet, niektóre zasady gramatyczne oraz duży zasób słownictwa; wielu wyrazów łacińskich używamy także i dziś w języku literackim, w prasie, w radiu i telewizji.

Nauczany dziś w szkołach język łaciński był w codziennym użyciu w Rzymie i w znacznej części Itali w I wieku przed naszą erą. Mówili nim Cyceron i Cezar, posługiwali się nim wielcy poeci epoki Augusta, jak Wergiliusz, Horacy, Owidiusz, przede wszystkim zaś używali go w codziennych kontaktach liczni mieszkańcy Rzymu, dla których był językiem ojczystym.
8 3 8
2009-11-23T17:37:20+00:00
Oto link do tekstu, który na pewno pomoże:
http://www.mojalatina.republika.pl/index_pliki/ojezyku.htm
3 2 3
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci