Odpowiedzi

2009-11-24T02:06:06+01:00
Znaczenie genetyki w kryminalistyce.

Genetyka jako nauka, z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Co chwilę możemy usłyszec w telewizji, czy tez radiu o kolejnych przełomach w tej dziedzinie. Pierwsze skojarzenie, które nasuwa się na myśl odnośnie naszego hasła jest medycyna i nauka. Jednakże genetyka jest wykorzystywana również w kryminalistyce. Oczywiście w Polsce nie mamy jeszcze aż takiego postępu, jak np. w Ameryce, ale wszystko zmierza w dobrą stronę.

Na świecie tyle włóczy się pedofilów, morderców i gwałcicieli. Gdyby nie genetyka to rzadko kiedy policja mogłaby dowieśc winy kryminaliście. Jako dosyc brutalny przykład obierzmy gwałciciela. Jeśli ofiara się zgłosi na czas, to lekarze są w stanie pobrac próbkę nasienia przestępcy, przez co mozna ustalic jego kod genetyczny. Ten z kolei jest jak nasz indywidualny numer, wiec bardzo latwo i szybko mozna go odnalezc.

Chciałabym zauważyc ze w tej sytuacji łatwiej jest się oprzec na przykladzie ameryki niz Polsce. Otóż, jak to możemy zobaczyc w przeróżnych serialach, Amerykanie mają bardzo rozwiniętą technologie w dziedzinie kryminalistyki. Dzięki temu, wystarczy że mają DNA sprawcy i wiedza kim on jest. W Polsce dziedzina ta jest jeszcze godna pożałowania niestety.

Podsumowując, genetyka w kryminalistyce odgrywa bardzo dużą rolę. Może nie tylko w życiu pawdziwym, ale rownież w filmie. Gdyby nie rozwoj genetyki, szerzące się patologie nie mogłyby byc powstrzymane.