×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Opisz jeden dowolny zabytek grecki ( Kiedy powstał? Dla kogo? Czy przetrwał? Jakie pełnił funkcje? ) . Proszę o pomoc, potrzebuję bardzo na jutro :) z góry

dziękuję :*
2

Odpowiedzi

2009-11-23T22:22:01+00:00
TEATR DIONIZOSA-
Jest to teatr starożytnej Grecji, gdzie po raz pierwszy pokazywane były sztuki słynnych dramaturgów (np. Sofoklesa, Meandra). Leży on u stóp Akropolu obok „Sanktuarium Dionizosa". Dawniej teatr miał drewniane siedzenia, które zamieniono na kamienne w latach 342 - 326 r. p.n.e. w większości w takiej formie, jaką widzimy dzisiaj. Teatr mógł pomieścić około 20.000 widzów w 78 rzędach. Pierwszy rząd zawierał 67 marmurowych tronów, gdzie siadywali ważniejsi obywatele (kapłani, przywódcy, notable). Orchestra - otwarty półokrąg między scena a widownią został przebudowany przez Rzymian, którzy organizowali tutaj walki gladiatorów, jak i pozorowane bitwy morskie.
1 5 1
2009-11-23T23:21:02+00:00
Lwia Brama albo Brama Lwów - główna brama cytadeli mykeńskiej, znajdująca się w północno-zachodniej części murów obronnych( w Mykenach, to jest półwysep Peloponeski) Datowana jest na II tysiąclecie p.n.e. (ok. 1250 p.n.e.). Jest jedynym zachowanym przykładem monumentalnej rzeźby mykeńskiej, pomimo iż w ciągu wieków była zawsze, przynajmniej częściowo, odsłonięta. Przyczyną jej przetrwania jest zapewne jej ogromna waga, która uniemożliwiała wywóz. Pełniła funkcję obronna oraz dekoracyjną. Obok funkcji dekoracyjnej wskazywane jest znaczenie symboliczne - świeckie lub sakralne. Zgodnie z częstym w kulturze śródziemnomorskiej zwyczajem przedstawiania bóstwa w formie zastępczej, kolumnę z reliefu Bramy Lwiej można odczytywać jako symbol budowli kultowej, równoznaczny z wizerunkiem bóstwa.
2 1 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci