Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-24T15:26:21+01:00
Merkury -Powierzchnię Merkurego wydają się pokrywać kratery podobne do tych obserwowanych na Księżcu. Powstały od uderzeń meteorytów rozmaitej wielkosci, od których roiło się w Układzie Słonecznym, kiedy powstawały planety, czyli 5 miliardów lat temu.
Kratery na Merkurym, podobnie jak te na Księżycu, od ich powstania pozostają w stanie nie zmienionym. Na planecie nie występuje bowiem zjawisko erozji, gdyż nie posiada ona atmosfery.

Średnia odległość od Słońca: 58 mln km (0,39 odległości Ziemi od Słońca)
Długość roku: 0,24 roku ziemskiego
Długość dnia: 59 dni ziemskich
Średnica: 4878 km (0,38 średnicy Ziemi)
Siła ciążenia: 0,37 wartości ziemskiej
Księżce: Brak

Wenus- Wenus, świecąca bardzo jasno na niebie, jest planetą leżącą najbliżej Słońca, daje się obserwować jedynie przez kilka godzin, zarówno przed jego wschodem, jak i po zachodzie.Powierzchnia Wenus nie daje się bezpośrednio obserwować ponieważ nieprzerwanie okrywa planetę cienka warstwa chmur.
Wenus jest planetą geologicznie aktywną - prawdopodobnie występują na niej czynne wulkany. Góry na planecie są wyższe niż Mount Everest, a obszary przypominające ziemskie kontynenty, wyniesione są powyżej przeciętnego poziomu powierzchni Wenus. Na wyróżnienie zasługują rozległe depresje. Mogły one być niegdyś dnami oceanów, które dawno temu wyparowały.

Średnia odległość od Słońca: 108 mln km (0,72 odległości Ziemi od Słońca)
Długość roku: 0,62 roku ziemskiego
Długość dnia: 243 dni ziemskich
Średnica: 12 104 km (0,95 średnicy Ziemi)
Siła ciążenia: 0,91 wartości ziemskiej
Księżce: Brak


Ziemia-Ziemia to planeta, którą zamieszkujemy. Przyzwyczailiśmy się do tego faktu i trudno o niej myśleć, jak o planecie czy ciele niebieskim.
Pierwszą cecha, która rzuca się w oczy jest jej niebieska barwa. Wielkie obszary na jej powierzchni pokrywają oceany. Jest jedyna planeta, na której woda istnieje w stanie ciekłym.Z geologicznego punktu widzenia Ziemia jest bardzo aktywną planetą. Skorupa ziemska podzielona jest na kilka wiekich płyt, które powoli dryfują. Na przykład Europa i Ameryka, zajmujące oddzielne płyty, wciaż oddalają się od siebie z prędkością kilku centymetrów rocznie.Średnia odległość od Słońca: 150 mln km
Długość roku: 12 miesięcy
Księżce: Jeden
Odległość z Ziemi do Księżyca: 384 400 km
Średnica Księżyca: 0,27 średnicy Ziemi
Siła ciążenia na Księżycu: 0,17 wartości ziemskiej


Mars-Przez długi czas sądzono, że Mars - czerwona planeta - jest zamieszkana przez pozaziemskie istoty, a mianowicie Marsjan. Oni to mieli wybudować rozległą sieć "kanałów" na powierzchni planety. Dziś wiemy, że nie ma tam żadnych kanałów ani istot rozumnych.
Jednak zainteresowanie planetą trwa nadal i Mars będzie prawdopodobnie drugim z ciał niebiekich Układu Słonecznego - po Księżycu - który odwiedza astronauci.

Średnia odległość od Słońca: 228 mln km (1,52 odległości Ziemi od Słońca)
Długość roku: 1,88 roku ziemskiego
Długość dnia: 1 dzień ziemski
Średnica: 6787 km (0,53 średnicy Ziemi)
Siła ciążenia: 0,38 wartości ziemskiej
Księżce: 2

Jowisz- Jowisz jest gigantem Układu Słonecznego. Jego rednica jest 10-krotnie większa od ziemskiej. Siła jego grawitacji jest tak duża, że nieznacznie zaburza tory innych planet, jest także w stanie zmienić kierunek lotu komet, jeiśli te znajdą się w pobliżu.

rednia odległoć od Słońca: 778 mln km (5,20 odległoci Ziemi od Słońca)
Długoć roku: 12 lat ziemskich
Długoć dnia: 10 godzin ziemskich
rednica: 142 800 km (11,2 rednicy Ziemi)
Siła cišżenia: 2,6 wartoci ziemskiej
Księżyce: 4 duże, 12 małych
Piercienie: 1, bardzo cienki.

Saturn- Wspaniałe pierścienie Saturna sprawiają, że trudno tę planetę pomylić z inną. Nawet przez niewielki teleskop widać mały dysk Saturna otoczony pierścieniami. Obserwowany z Ziemi Saturn wydaje się być mały. Jest to jednak złudzenie - w rzeczywistości jest niemal tak duży, jak Jowisz, ale leży w dwa razy większej odległości.

Średnia odległość od Słońca: 1424 mln km (9,52 odległości Ziemi od Słońca)
Długość roku: 29 lat ziemskich
Długość dnia: 10 godzin ziemskich
Średnica: 120 000 km (9,4 średnicy Ziemi)
Siła ciążenia: 1,1 wartości ziemskiej
Księżyce: 5 dużych, 18 mniejszych
Pierścienie: 3 główne grupy.

Uran-Uran jest drugą w kolejności planetą, po Saturnie, na której odkryto obecność perścieni. W 1977 roku zaobserwowano z Ziemi aż pięć tych cienkich kręgów. Zidentyfikowano je w momencie, kiedy planeta miała w tle odległą, ale bardzo jasną gwiazdę, której blask przesłoniła.
Pięć księżyców Urana obserwowano z Ziemi, niewiele jednak dało się o nich powiedzieć na tak znaczna odległość

Średnia odległość od Słońca: 2870 mln km (19,2 odległości Ziemi od Słońca)
Długość roku: 84 lata ziemskie
Długość dnia: 17 ziemskich godzin
Średnica: 51 200 km (4-krotnie większa od ziemskiej)
Księżyce: 4 duże i 11 małych
Pierścienie: 11, bardzo wąskie i ciemne.


Neptun-Podobnie jak i pozostałe wielkie planety, Neptun też ma pierścienie. Z Ziemi dostrzeżono jedynie ich fragmenty, ale Voyager ujawnił, że sa kompletne i w niektórch partiach jaśniejsze.
Obserwacje czynione z Ziemi ujawniły istnienie dwóch księżyców: Nereidy i Trytona. Voyager odkrył dalszych sześć, bardzo małych.


Średnia odległość od Słońca: 4492 mln km (30 odległości Ziemi od Słońca)
Długość roku: 165 lat ziemskich
Długość dnia: 16 godzin ziemskich
Średnica: 48 700 km (3,8 raza większa niz Ziemi)
Siła ciążenia: 1,2 wartości ziemskiej
Księżyce: 2 duże, 6 małych
Pierścienie: 4, waskie.

Pluton-Po odkryciu Plutona pojawiło się pytanie: Czy w Układzie Słonecznym istnieje jeszcze kolejna planeta, krążąca dalej od Słońca niż on? Obecnie sądzi się, że nie - a jeśli, to bardzo mała. Ewentualnie jej istnienie ujawnia możliwe zakłócenia torów lotu sond międzyplanetarnych Pioneer i Voyager, których rejs wiedzie daleko poza orbitę Plutona.

Średnia odległość od Słońca: 5925 mln km (39,6 odległości Ziemi od Słońca)
Długość roku: 248 lat ziemskich
Długośc dnia: 6,4 dnia ziemskiego
Średnica: 2300 km (0,18 średnicy Ziemi)
Siła ciężkości: 0,06 wartości ziemskiej
Księżyce: 1

________________________________________________________________

=)) :D
1 5 1
2009-11-24T15:58:11+01:00
1. Markury - znajduje się najbliżej Słońca i przez to jest bardzo trudną do obserwowania planetą. Jego powierzchnia praktycznie niczym nie różni się od powierzchni Księżyca Ziemi - jest jałowa, skalista i pełna kraterów. Planeta ta zaraz po Ziemi posiada największą masę, poprzez noszenie w sobie potężnego niklowo-żelaznego jądra otoczonego płaszczem skalnym.
Księżyce: brak.
Temperatura: -180 do +430stopni.
Atmosfera: ślady helu.

2. Wenus - Jest prawie tych samych rozmiarów co Ziemia i świeci na niebie szczególnie jasno, co spowodowane jest tym, że jej atmosfera składa się z kropelek kwasu siarkowego, który bardzo silnie reflektuje światło. Wenus okryta jest gęstymi chmurami, pod którymi rozprzestrzenia się krajobraz usłany tysiącami wulkanów (niektóre są nawet aktywne!), otoczonych zastygłymi wylewami lawy.
Księżyce: brak.
Temperatura: +490stopni.
Atmosfera: dwutlenek węgla, ślady azotu

3. Ziemia - 75% powierzchni Ziemi to oceany. Nasza planeta idealnie jest położona względem Słońca, dzięki czemu na jej powierzchni nie jest ani za ciepło, ani za zimno, by życie mogło się rozwijać. Wnętrze Ziemi składa się ze stałego jądra wewnętrznego i płynnego jądra zewnętrznego, które jest pokryte skalnym i cienką kamienną skorupą.
Księżyce: 1
Temperatura: -70 do +55
Atmosfera: azot, tlen, para wodna

4. Mars - Ta planeta ma wiele wspólnego z Ziemią - Mars ze względu na nachylenie swojej osi, ma cztery pory roku, ale dzień marsjański jest nieznacznie dłuższy od dnia ziemskiego; w lecie, w okolicach równika temperatury mogą wynieść do +25 stopni; Mars posiada góry, wulkany, wyschnięte koryta rzek, przepaście, pustynie i lodowce na obu biegunach. Jest jedyną planetą poza Ziemią na której mogłoby istnieć życie. Mars, swój czerwony kolor zawdzięcza rdzy (tlenkowi żelaza), który zawarty jest w pokrywającym wszystko pyle.
Księżyce: 2
Temperatura: -120 do +25
Atmosfera: dwutlenek węgla, azot.

5. Jowisz - jest tak gigantyczny, że Ziemię mógłby pomieścić 1300 razy, a jego masa jest większa od wszystkich pozostałych planet łącznie. Zalicza się on, podobnie jak Saturn, Uran, Neptun do tzw. ` olbrzymów gazowych `, które składają się w większości z gazów i nie posiadają powierzchni z materiału stałego. Kolory czerwieni, brązu, żółci i bieli, które widoczne są na powierzchni Jowisza wywołane są przez obecność i silne działanie pierwiastków siarki i fosforu.
Księżyce: 16
Temperatura: -150stopni
Atmosfera: wodór, hel

6. Saturn - Jest to gazowy olbrzym, drugi pod względem masy i wielkości po Jowiszu, a przy tym paradoksalnie o najmniejszej gęstości ze wszystkich planet całego Układu Słonecznego. Saturn znany był już w świecie starożytnym. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie składające się głównie z lodu i (w mniejszej ilości) z odłamków skalnych.
Księżyce: 18
Temperatura: -180
Atmosfera: wodór , hel.

7. Uran - został odkryty w 1781 roku, lecz dopiero w najnowszych czasach odkryto, że oś obrotowa planety położona jest pod kątem 98stopni. Uran porusza się wokół Słońca w położeniu bocznym, co oznacza że duża część planety pozostaje przez okres 84 lat ziemskich w całkowitych ciemnościach.
Księżyce: 18
Temp. -210
Atm. hel, metan, wodór.

8. Neptun - został odkryty w 1846 roku. Burze na Neptunie mogą osiągać nawet do 2000km/h. Podobnie jak inne olbrzymy gazowe Neptun posiada system pierścieni. Jądro Neptuna okrywa gruba warstwa ciepłej wody z małymi ilościami amoniaku.
Księżyce: 8
Temp. -220
Atm. wodór, hel, metan.

9. Najmniejsza, najzimniejsza, najdalsza planeta Ukł. Słonecznego, która została odkryta w 1930roku. Niektórzy astronomowie uważają, że Pluton jest kometą, a nie planetą.
Księżyce: 1
Temp. - 220
Atm. azot i metan (prawdopodobnie)