×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-24T16:29:05+00:00
1.Żolnierze w pochyleniu przed soba trzymali tarczei przy tym lekko wysuwali ja w lewo chroniac swojego towarzysza po lewej od uda az po szyje. Gdy choc jeden z nich zle trzymal tarcze to cala armia byla oslabiona. Miedzy tarczami trzymali wyciagniete wlocznie i gdy wrog nadbiegal nadziewal sie na wystajace wlocznie.

2. Nazywano ich hoplici.
1 5 1
2009-11-24T18:29:49+00:00
1. Falanga grecka - szyk pieszy żołnierzy greckich. Hoplici ustawiali się w kilkusetmetrowe, zwarte szeregi. Czynny udział w walce brały tylko dwa pierwsze z nich. Reszta żołnierzy uniemożliwiała odwrót pozostałym oraz zastępowała rannego bądź martwego żołnierza. Hoplici, dzięki rozmiarom swoich tarcz mogli chronić nie tylko siebie, ale również swojego kompana stojącego z boku. Skutecznośc falangi była zależna od wyćwiczenia, zdyscyplinowania i koordynacji żołnierzy. Kiedy hoplici przerwali falangę stawali się łatwym celem dla wrogów. Żołnierze preferowali 2 sposoby walki w formacji falnagi:

a) Szyk stojący (nazywany również podstawowym, pierwotnym) - hoplici ustawiali się w podstawową formacje ( falangę ) stali w miejscu i oczekiwali na nadbiegającego wroga, pochylajać włocznię. Wrodzy żołnierze najczęściej nadziewali się na włócznie hoplitów. Kiedy broń podstawowa uległa złamaniu, żołnierz grecki wyciągał brązowy miecz, którym raził wrogów.

b) Młot-kowadło - hoplici ustawiali się w 2 falangi, które szarżowały na wroga odpowiednio z przodu oraz z tyłu. Wtedy wróg był miażdzony przez biegnące oddziały żołnierzy greckich i nie miał dokoąd uciekać. Ten styl walki wprowadził Aleksander Macedoński (Wielki).

2. Wojska perskie były inaczej nazywane NIEŚMIERTELNYMI.
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci