2.Na czerwono podkreśl nazwę miasta, w którym 22 czerwca dzień jest .najdłuższy, a na nibiesko- najkrótszy. Wyjaśnij dlaczego: Dżakara Londyn Bejrut Oslo Buenos Aires
Czerwony- ......... Niebieski-.........
3. Na czerwono podkreśl nazwę państwa, w którym 22 grudnia dzień jest najdłuższy, a na niebiesko- najkrótszy. Wyjaśnij dlaczego. Turcja Nowa Zeladnia Boliwia Sudan Finlandia Czerwony- ......... Niebieski-.......

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-25T21:56:16+01:00
To tak... 22 czerwca najdłuższy dzień jest na półkuli północnej bo promienie słoneczne padają prostopadle na zwrotnik Raka. Im bliżej bieguna tym dzień jest dłuższy, więc najdłuższy dzień 22 czerwca będzie w mieście położonym najdalej na północ, z kolei najkrótszy dzień będzie w mieście położonym najdalej na południe.

22 grudnia odwrotnie, bo słońce pada na zwrotnik Koziorożca, więc najdłuższy dzień będzie w mieście położonym najbliżej bieguna południowego a najkrótszy najbliżej bieguna północnego.
To tak dla wyjaśnienia i dla wiadomości. Teraz z rozwiązaniem nie powinnaś mieć problemu :) Wystarczy poszukać podanych miast na mapie.
pozdro
27 2 27