×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Wszyscy królowie i władcy z rodziny Jagiellonów.

Po kolei od pierwszego do ostatniego w kolejności hronologicznej ;)
i daty jakieś z władcą zwiazane co bylo za jego panowania ( co zrobil dla Polski i w jakim roku jego panowania kiedy byl koronowany i czy byl czy nie byl koronowany takie tam pierdołki ;]
bardzo pline, prosze o szybka odpowiedz ! ^^
dzieki z gory (;
1

Odpowiedzi

2009-11-24T19:49:11+00:00
Władysław Jagiełło (1386— 1434) ochrzcił się a następnie koronował w Krakowie na króla i zabrawszy kapłanów, udał się na Litwę i tam wiarę świętą wprowadził.

Po śmierci Jagiełły, na tron wstąpił dziesięcioletni syn jego, Władysław Trzeci Warneńczyk (1434—1444). Małoletniemu królowi pomagał w rządach Zbigniew Oleśnicki, biskup krakowski.

Po śmierci Władysława Warneńczyka obrano królem brata jego, Kazimierza Jagielończyka (1447—1492). Był to król nadzwyczaj energiczny. Pobił Krzyżaków, odebrał im Pomorze i Prusy i Wielkiego Mistrza zmusił do złożenia mu hołdu. W statutach Nieszawskich dał szlachcie udział w rządach; mianowicie: od tego czasu król polski nie mógł wydawać nowych praw, ani ogłosić wojny bez zgody sejmików szlacheckich.


Po śmierci dzielnego króla, obrano jego syna Jana Olbrachta (1492-1502). Król ten pozbawił kmieci prawa przechodzenia z miejsca na miejsce i oddał ich pod władze, szlachty. W wojnie z Mołdawią poniósł wielką klęskę.


Po śmierci Jana Olbrachta panował brat jego Aleksander (1501—1506), który na sejmie w Piotrkowie dał nowe przywileje szlachcie.

Po nim wstąpił na tron najmłodszy z synów Kazimierza Jagiellończyka — Zygmunt Pierwszy, nazwany dla dojrzałego wieku i wielkiej powagi Starym (1506—1548). Prowadził on wojną z Moskwą. Za jego zgodą Wielki Mistrz krzyżacki przyjął protestantyzm, ogłosił się księciem pruskim i w 1525 roku złożył uroczysty hołd królowi. Zygmunt przyłączył do Polski ostatnią dzielnicą polską — Mazowsze

Po śmierci Zygmunta panował jedyny syn jego Zygmunt Drugi August (1548—1572), ostatni z Jagiellonów.

Przyłączył on do Polski Inflanty, przyjął hołd od księcia Kurlandji. W roku 1569 na sejmie w Lublinie przeprowadził i utrwalił unię Polski z Litwą
2 5 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci