×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Demokracja nie jest ustrojem idealnym ale najlepszym jaki dotychczas istnieje. Odnieś się do słów, podając zarówno pozytywne jak i negatywne strony

funkcjonowania demokracji w Polsce.
1

Odpowiedzi

2009-05-20T20:38:47+00:00
Strony pozytywne :
Demokracja opiera się na zasadach takich jak : podział władzy, praworządność, konstytucjonalizm, poszanowanie praw mniejszości, pluralizm ( społeczny, gospodarczy i polityczny), gwarantuje swobodną działalność opozycji i pozwala obywatelom wybierać swoich reprezentantów (m.in. prezydenta). Najważniejszymi wartościami w państwie demokratycznym są : wolność, równość i sprawiedliwość. Demokracja gwarantuje poszanowanie praw jednostki, na straży czego stoją media, opinia publiczna, instytucje a przede wszystkim prawo. Państwa demokratyczne nie stosują represji, przymusu czy przemocy wobec obywateli, a wręcz stwarza obywatelom możliwość samorealizacji. Również historia pokazuje, że państwa demokratyczne znacznie rzadziej wszczynają wojny niż państwa o innych ustrojach terytorialny.

strony negatywne :
W momentach dla państwa trudnych, kryzysowych, partie niedemokratyczne mogą się przyczyniać do destabilizacji państwa, likwidacji demokracji, a nawet ograniczenia praw oraz wolności człowieka. Proces decyzyjny jest w państwie demokratycznym znacznie dłuższy niż w reżimach totalitarnych i autorytarnych, wymaga licznych konsultacji a zawarty kompromis nie musi być satysfakcjonujący dla wszystkich. Gdy w społeczeństwie istnieją głębokie podziały ideowe, wówczas nawet wolność słowa i swoboda wyrażania opinii połączone z prawem do demonstrancji mogą stanowić zagrożenie dla porządku publicznego.
27 2 27
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci