×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedz na pytanie i je UZASADNIJ!

proszę nie pisać TYLKO:
że nie był hymnem i że był hymnem
tylko napisać na 3/4 strony uzasadnienie strony z zeszytu

NO POPROSTU CHCE KRÓTKĄ NOTATKĘ

Czy słusznie utwór "Czego chcesz od nas Panie" nazywa się hymnem?
2

Odpowiedzi

2009-11-25T14:00:23+00:00
Utwór "Czego chcesz od nas panie" słusznie nazywa się hymnem, ponieważ jest w nim zawarta apostrofa. Pieśń komponowana była na cześć Boga, który jest w niej wysławiany, oraz podziękowania za otrzymane dobrodziejstwa. Utwór ma podniosły, patetyczny charakter i jest pieśnią pochwalną. Występują tam również rymy, co jest charakterystyczną cechą hymnu. Oprócz tego utwór odwołuje się do emocji i uczyć, pojawiają się pytania retoryczne, występują zdania w trybie rozkazującym i podniosłe słownictwo, które nie miesza się ze słownictwem potocznym, groteskowym i komicznym.
1 5 1
2009-11-25T14:04:16+00:00
Utwór "Czego chcesz od nas Panie" słusznie nazywa się hymnem, gdyż jest to pieśń pochwalna (Hymn z greckiego hymnos - pieśń pochwalna). Ma charakter psalmiczny, ponieważ jest pochwałą Boga, wychwala Jego wielkość i dobro.
Liczne wyliczenia nadają utworowi charakter litanijny.
Pieśń reprezentuje lirykę inwokacyjną na co wskazują formy czasowników 2 os. l.p. ("nie masz" , "chcesz") oraz formy zaimków ("Cię", "Ciebie", "Tobie"). W pieśni można również odnaleźć elementy podmiotu zbiorowego na co wskazują czasowniki (wyznawamy, nie mamy), oraz zaimki ("nas"). Podmiot liryczny wypowiada się w imieniu zbiorowości, czyli jest ich reprezentantem. Podmiot liryczny mówi także w swoim imieniu.Utwór jest swoistym dialogiem człowieka z Bogiem (człowiek mówi, Bóg milczy)
1 4 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci