Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-25T17:32:11+01:00
Powietrze zawiera pewną ilość pary wodnej, zależną od jego temperatury. Kiedy powietrze się wznosi, jego temperatura spada, a część wilgoci kondensuje w małe kropelki lub kryształki lodu, tworząc chmury.

Chmury można podzielić na cztery grupy. Pierwsze trzy grupy wyróżnia się na podstawie wysokości na jakiej występuje ich podstawa ponad poziomem gruntu:
- chmury wysokie: od 5 do 13 km,
- chmury średnie: od 2 do 6 km,
- chmury niskie: od 0 do 2 km ponad ziemią.
Czwarta grupa to chmury o budowie pionowej: są to chmury bardzo rozbudowanie w pionie i ze względu na to nie mogą być klasyfikowane na podstawie wysokości, na jakiej występuje ich podstawa.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-25T17:39:29+01:00
CHMURY WYSOKIE POWYŻEJ 5 Km
PIERZASTE;pojedyncze o delikatnej budowie,mają postać kłaczków,nitek
-zbudowane z rozproszonych kryształków lodu
-białe
-nie dają opadów
-często zapowiadają zmianę pogody
PIERZASTE KŁĘBIASTE;białe drobne przezroczyste kłębki,zbudowane z kryształków lodu,nie dają opadów,opadow które wyparowują zanim dosięgną ziemi.
PIERZASTE WARSTWOWE;pokrywają niebo całkowicie lub częściowo,biała delikatna zasłona,nie zacierają konturów Słońca lub Księżyca,zapowiadają pogorszenie pogody.
CHMURY ŚREDNIE (2-7 km)
ŚREDNIE KŁĘBIASTE;biała lub szara ławica chmur,miejscami silnie spiętrzone,lokalnie dające cień,zbudowane z kropelek wody,przy tem.-25st.C mogą to być kryształki lodu,nie dają opadów
ŚREDNIE WARSTWOWE;szara lub niebieskoszara ławica chmur,przez które słabo dociera słońce,pokrywają niebo całkowicie lub częściowo,typowe zbudowane z kropelek wody i kryształu,dają opady,zimą dają opady drobnego śniegu.
WARSTWOWE DESZCZOWE;warstwa chmur o znacznej grubości dochodząca do kilku kilometrów,ciemnoszare,zbudowane z kropel wody,dają długotrwałe i intensywne opady deszczu i śniegu.
WARSTWOWE KŁĘBIASTE;ławice,kłębiasta budowa,zbudowane z kropel wody,czasem krup śnieżnych lub płatków śniegu,dają słaby opad deszcu
WARSTWOWE;mgliste pokrywają całe niebo ,dają opad mżawki,drobnego śniegu,krupy lodowej,
KŁĘBIASTE;występują pojedyńczo lub w ławicach,zaokrąglone postrzępione,zbudowane z kropelek wody,nie dają opadów,towarzyszy im piękna pogoda
KŁĘBIASTE DESZCZOWE BURZOWE;pojedyńcza silnie rozbudowana w pionie chmura,często w kształcie gór,wież ogromnych kalafiorów,daje silne ulewne deszcze z wyładowaniami atmosferycznymi,,może dać opad gradu,na ich tle często obserwuje się tęczę

2 5 2