Odpowiedzi

2009-11-25T17:35:03+01:00
MINOTAUR- w mitologi greckiej potwór, półczłowiek i półbyk, potomek Pazyfae, żony króla Krety, Minosa i byka. Żył w labiryncie w Knossos. Żywił się ludzkim mięsem. Zabity przez Tezeusza.
21 4 21
2009-11-25T17:37:18+01:00
Czytając mitologie grecką, moje zainteresowanie wzbudził Cerber. Był to trójgłowy pies pilnujący wejścia do świata zmarłych. Miał on trzy głowy, co było bardzo przydatne w jego obowiązku, gdy jedna głowa spała, dwie inne czuwały.
Hezjod przedstawił go jako psa o pięćdziesięciu głowach. Czasami był przedstawiany tylko z jedną głową. W ostatniej pracy Heraklesa, Cerber był przedstawiony jako trzygłowy pies o wężowej sierści. Myślę, że taki pies przydałby się w rzeczywistym świecie.
2009-11-25T17:37:32+01:00
Minotaur- pochodzi z mitologii greckiej. Znany jako człowiek z głową byka lub czasem w postaci istoty z tułowiem i głową człowieka, od pasa w dół z ciałem byka. Jego matka była Pazyfae a "ojcem" byk zesłany przez Posejdona. Była to kara dla Minosa(męża Pazyfae) za to, że nie dał ofiary i Bóg mórz sprawił, że Pazyfae pokochała byka.
Minotaur został zamknięty w labiryncie stworzonym przez Dedala. (mówi o tym między innymi mit Dedal i Ikar).
Na zlecenie Minosa co jakiś czas w ofierze dla potwora było zsyłanych kilku ludzi. Pewnego razu zgłosił się Tezeusz i zabił minotaura za pomocą pięknej Ariadny, która pokochała młodzieńca. Ariadna za pomocą kłębka nici ułatwiła ukochanemu powrót z labiryntu, a sam minotaur został zabity magicznym mieczem.