Pani Jagoda poszła z dziećmi na lody, Za posiadane pieniądze może kupić: 4 lody i 6 lizaków lub 8 lodów i 1 lizaka. Lizak kosztuje 1zł. Jaka jest cena jednego loda? Jaką kwote miała pani Jagoda?
<Dokładnie opisać metode... z góry DziAaAm ;DD>

1

Odpowiedzi

2009-11-25T18:33:14+01:00

1-cena jednego lizaka
y- kwota
x-cena jednego loda

4x+6=y
8x+1=y |* (-)

4x+6=y
-8x-1=-y

-4x=-5
x=1,25 cena jednego loda

4x+6=y
5+6=y

y=11 cała kwota


odp. lód kosztował 1,25 zł, pani jagoda miała przy sobie 11 zł.