Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-07-10T22:21:50+02:00
Cukrzyce jest masz wtedy, kiedy nieprawidłowo działa hormon nazywany insuliną.
Insulina jest wytwarzana w organizmie człowieka przez specjalne skupiska komórek znajdujące się w trzustce.
Insulina bierze udział w regulacji wszystkich procesów przemiany materii zachodzących w organizmie człowieka. Zapewnia stały dopływ substancji odżywczych do wszystkich komórek ciała, zarówno po spożyciu posiłku jak i między posiłkami.

Aby ciało spełniało dobrze swoją fukcje każda z komórek ciała potrzebuje odpowiedniej ilości energii (paliwa). Insulina powoduje, że ze zjedzonego pokarmu w organizmie człowieka wytwarza się energia pozwalająca funkcjonować jego ciału.

Rola insuliny polega na:
wykorzystywaniu cukrów i tłuszczów jako materiału energetycznego dla komórek

magazynowaniu nadmiernej ilości cukrów w postaci zapasów ( tłuszczów)

wytwarzaniu białek z substancji znajdujących się w pożywieniu


Żeby wiedziec ile musisz brac insuliny idz do lekarza, musicie ustawic poziom ile musisz jej brac i jak czesto z twoim lekarzem. To sprawa indywidualna.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-07-10T22:34:32+02:00
CUKRZYCA
Podstawowym źródłem energii jest glukoza- cukier transportowany strumieniem krwi. Warunkiem prawidłowego funcjonowania organizmu jest utrzymanie poziomu glukozy w ściśle określonym zakresie wartości. Zbyt wysoki poziom we krwi może być dowodem na to, że pojawiła się cukrzyca, która objawia się również częstym oddawaniem moczu, utratą masy ciała, zmęczeniem, nawracającymi infekcjami, zaburzeniami w widzeniu, a nawet śpiączką. Węglowodany podnoszą poziom cukru we krwi. U zdrowego człowieka poziom glukozy szybko sprowadzany jest do normy w rezultacie działania insuliny- hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Jeżeli organizm wytwarza niewystarczającą ilość insuliny lub jest ona mało skuteczna, we krwi utrzymuje się wysoki poziom glukozy. Nadmiar glukozy jest usuwany z krwi i wydalany z moczu. W leczeniu tej choroby bardzo istotne jest ścisle kontrolowanam, zbilansowana dieta, w której dokładnie zaplanowane jest spożycie łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz ograniczenie spożycia cukru i napojów słodzonych. Rozróżnia się dwa rodzaje cukrzycy. Pierwszy rodzaj to cukrzyca insulinozależna- IDDM, która zazwyczaj ujawnia się w dzieciństwie. Drugi rodzaj to cukrzyca insulinoniezależna- NIDDM, bardziej rozpowszechniona wśród ludzi starszych. Cukrzyca insulinozależna jest efektem uszkodzenia trzustki lub jej komórek, które sprawia, że gruczoł staje się niezdolny do wytwarzania insuliny. Przyczyną IDDM< nie jest sposób odżywiania się. W niektórych przypadkach może ona powstawać na tle przebytych infekcji wirusowych, takich jak świnka czy różyczka. W obu typach cukrzycy koniecznie należy przyjmować regularne posiłki, zapobiegając w ten sposób zbyt niskiemu poziomowi glukozy we krwi. Niektórzy chorzy leczeni insuliną muszą przyjmować pożywienie co 2-3 godziny i dodatkowo jeść przekąski między głównymi posiłkami. W przypadku hipoglikemii naloeży jak najszybciej przyjąć glukozę. Zaleca się przyjmowanie
15 gram glukozy lub sacharozy w tabletkach, a najlepiej w postaci roztworu.
1 5 1