Dam 25 pkt za napisanie mi WYPRACOWANIA ale żeby to było napisanie dobrze i nie ściągnięte z netu oraz żeby nie było napisane same przykłady.

Temat:
Jaki obraz stosunku Polaków do Żydów w Warszawie lat osiemdziesiątych. XIX wieku przedstawia Maria Konopnicka w opowiadaniu Mendel Gdański?

Praca potrzebna mi na jutro.

1

Odpowiedzi

2009-05-23T17:17:22+02:00
Nowela Mendel Gdanski porusza ważną dla pozytywistow kwestię asymilacji żydów. Powstanie utworu zbiegło się nasileniem antyzydowskich wystapień w Królestwie. Tytulowy bohater jest "Polakiem wyznania mojzeszowego". Jego rodzina od pokoleń zyje w Polsce i starzec mocno identyfikuje się z tym krajem. Mendel wychowuje swego wnuczka w przekonaniach że ocena czlowieka powinna byc dokonywana na podstawie jego pracy a nie pochodzenia..Gy wnuczrk wraca ze szkoły zapłakany bo ktoś nazwał go żydem. Mendel gniewa się na chłopca- jesli czlowiek jest prawy i pracowity nie ma znaczenia jakiej jest narodowosci.. W mieście jednak nasilają się jednak nastroje antysemickie.Nawet sasiedzi ktorzy zanja Mendla ciesza się że maja bic żydów.Stary Mendel wdaje się w rozmowę z zegarmistrzem ktory jest zwolennikiem pogromów.. Dowodzi mu że zydzi nie są obcy gdyż od wiekow mieszkaja na tej ziemi i uwazają ją za ojczyznę. Nie kieruje nimi chęć zysku sa tak samo biedni jak i pozostalii mieszkańcy. Jako przyklad Mendel przywoluje Kubusia że żydzi nie są obcy.Chlopiec chozi do szkoly żeby wyjeżdzać z kraju.. Zegarmistrz zbity z tropu nie potrafi odeprzec argumrntów Mendla.Mendel jest przekonany że narastanie nastrojów antysemickich jest wywolane przez złość i glupote ludzka które powoduje wodka.Wierzy że mieszkańcy się opamiętaja i nie zrobia krzywdy takim ludziom jak on i jego wnuczek.. Dzieje się jednak inaczej: tlum niszczy zydowskie sklepy.. Do zakldu wpada kamień, raniąc Kubusia. Mendel jest zrozpaczony, przestaje kochac to miasto traci zaufanie do ludzi. Na pozór wydaje się ze nowela kończy sie dobrze, Kubus wyzdrowieje. Dla Mendla ten dzien jest najgorszy w zyciu. Został zawiedziony we wszystkich swoich uczuciach, za dobro odpłacono mu zlem. Konopnica przedstawia tu powazny problem antysemityzmu i problem asymilacji. Pokazujeże antysemityzm niszczy czlowieka nie tylko fizycznie ale i moralnie.. Autorka podaje przyklad jak nalezy postępować względem ludzi innej kultury i religii. Kluczem do porozumienia i integracji musza być wzajemna tolerancja i rozumienie odmiennych kultur.