×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Napisz 4 zdania zachęcające kolegę na odwiedzenie pojezierza mazurskiego i 4 zdania zachęcające do odwiedzenia pojezierza suwalskiego.Z góry dzięki.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T08:48:29+00:00
Hej damiano7 chciałabym Cię zachęcić do odwiedzenia Pojezierza Mazurskiego Region ten obejmuje wschodni pas pojezierzy, od Pojezierza Olsztyńskiego do granicy z Rosją i Litwą. Krajobraz jest urozmaicony, co wynika z silnie pagórkowatej, młodoglacjalnej rzeźby (najwyższe wzniesienia przekraczają 300 m n.p.m.).Występują tu największe jeziora w Polsce ,co wiąże się z licznymi atrakcjami turystycznymi : Sporty wodne, żeglarstwo. Liczne rzeki, na ogół o czystych wodach, chętnie wykorzystywane są jako szlaki kajakowe. Spotkać tu można ostoje ptactwa wodnego i błotnego (m.in. czapli, łabędzia niemego, kormorana) oraz kilka osiedli bobrów pochodzenia kanadyjskiego. Ze względu na rangę walorów środowiska przyrodniczego region należy do unikatowych w skali Europy. Jest również atrakcyjny poza sezonem letnim, ponieważ urozmaicona rzeźba w połączeniu z ostrymi zimami sprzyja rozwojowi turystyki zimowej (narciarstwo, sporty bojerowe). Kolejnym pojezierzem godnym uwagi jest Pojezierze Suwalskie – polska część Pojezierza Litewskiego, rozciągającego się na wschód od właściwych Mazur-roślinność Pojezierza Suwalskiego jest odbiciem całokształtu panujących tu warunków przyrodniczych. Charakterystyczną cechą jest znaczny udział gatunków typowych dla północno-wschodniej europy oraz reliktów polodowcowych. Obszar województwa porastają 4 puszcze, które zajmują blisko 1/3 jego powierzchni, a wśród nich znajduje się najbardziej rozległa w kraju - Puszcza Augustowska.
Dwa parki narodowe - Wigierski i Biebrzański, dwa parki krajobrazowe - Suwalski i Mazurski, 47 rezerwatów przyrody, czyli łącznie około 5,5 tys. km 2 obszaru chronionego, ponad 60 gatunków ssaków, 300 gatunków ptaków, 40 gatunków ryb, blisko 90 gatunków rzadkich roślin, niezwykłe zróżnicowanie form rzeźby terenu - to kolejne przykłady bogactwa świata natury w województwie, które uznawane jest za najważniejszy fragment obszaru zwanego ZIELONYMI PŁUCAMI POLSKI.
5 3 5
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci