1. Trzustka jest gruczołem mieszanym część komórek jest zebranych w skupiskach zwanych wyspami Langerhansa: produkuje hormony sterujące gospodarką węglowodanową a inne komórki produkują sok trzustkowy zawierający enzymy trawienne. Podaj nazwę jednego hormonu produkowanego przez trzustkę oraz jednego enzymu zawartego w soku trzustkowym?
2. W gardle krzyżują się dwie drogi pokarmowa z oddechową. Wejście z gardła do krtani otwiera lub zamyka ruchoma chrząstka tzw. nagłośnia. wyjaśnij związek przestrogi: nie rozmawiaj przy jedzeniu z funkcją nagłośni.
3.Stres oznacza stan podwyższonej gotowości organizmu przystosowujący do nowej nietypowej sytuacji. Jeżeli jest krótkotrwały mobilizuje organizm do działania, wówczas pod wpływem hormonów nadnerczy zwiększa wydajność różnych narządów. Podaj trzy przykłady narządów i właściwych im reakcji na pobudzenie przez hormony stresu.
4. Marysia ma oczy niebieskie a jej mąż ma oczy piwne. Jaką barwę oczu bd posiadał syn jeżeli córka ma oczy niebieski po matce? (barwa brązowa jest dominująca).
5.Przedstawiono wartość odżywczą trzech potraw obliczono dla 100gram porcji.
a)porcja A białka 6,1 tłuszcze 7,1 sól 0,2
b)porcja B białka 7,7 tłuszcze 19,1 sól 0,5
c)porcja C białka 4,5 tłuszcze 8,2 sól 0,4
wybierz z proponowanych potraw tę która najbardziej wskazana jest dla osoby cierpiącej na nadciśnienie tętnicze. Odpowiedź uzasadnij 2 argumentami.

Proszę o pomoc...

1

Odpowiedzi

2009-11-26T16:56:01+01:00
Zadanie 1 trzustka produkuje hormony takie jak insulina i glukogen , sok trzustkowy składa się np .trypsyny
zadanie 2. nagłośnia powoduję chrztuszenie się in podczas jedzenia możemy się zachrztusić
zadanie 3
rdzien nadnerczy wytworzy adrenalinę i podwyższy poziom cukru
zadanie 4
prawdopodobnie brązowe ,ale mogą się możliwe że zdarzyć niebieskie
zadanie 5 a