Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T17:19:23+01:00
Słynne przysłowie mówi, że każdy jest kowalem własnego losu. Uczy, że każdy z nas może sam o sobie decydować.
Historia Edypa pokazuje jednak, że życie niektórych z góry skazane jest na porażkę. A nierozwiązalność konfliktów nieuchronnie prowadzi do klęski. Tragizm w micie o Labdakidach jest tego doskonałym przykładem.

Los Edypa przesądzony był już przed jego narodzinami. Wyrocznia przepowiedziała kazirodczy związek z matką i zabójstwo ojca.
Lajos chcąc uniknąć przekleństwa nakazał zabić Edypa, jednak fortuna chciała inaczej...
Edyp został uratowany, aby wkrótce stać się igraszką w rękach bogów. Bohater dorastał na dworze króla Koryntu, rozkoszując się pozornym szczęściem, które wkrótce miało pęknąć jak bańka mydlana.Dalsze wydarzenia pokazały,że wróżba okazała się prawdziwa.Edyp w bójce zabija w wąwozie człowieka, który jak się później okazuje był jego ojcem. Po rozwiązaniu zagadki Sfinksa, Edyp musi poślubić wdowę po Lajosie. Fatum sprawia, że małżonką Edypa staje się Jokasta. Proroctwo się spełnia - bohater zawiera związek z własną matką.
Po odkryciu prawdy Jokasta popełnia samobójstwo,a Edyp kończy los jako ślepiec. Bohater od początku skazany był na klęskę, był bezsilny wobec losu. Jakakolwiek podjęta decyzja prowadziła do nieszczęścia. Wydarzenia były nieodwracalne. Edyp chcąc uniknąć przeznaczenia jeszcze bardziej staje się w nie uwikłany. Był więźniem własnego losu, swojego istnienia.

Według starożytnych Greków życie było wykluczone z wolności i wolnej woli. Nad wszystkim czuwało okrutne fatum.
Zgodnie z sentencją '' Przeznaczenie rozdaje karty, my tylko gramy'' Edyp musiał pogodzić się z bezlitosnym losem. Był fatalistą. Okrutne wydarzenia udowodniły, ze wszystko co go spotkało było zapisane '' w górze'' i w żaden sposób nie mógł tego zmienić.

Nie z neta ;) z głowy.

Pozdrawiam.
5 4 5