×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

W jaki sposób dzialania Aleksandra Wielkiego wpłyneły na ksztaltowanie sie kultury hellenistycznej ???

Z góry dziękuje ;]
2

Odpowiedzi

2009-11-26T16:37:43+00:00
W wyniku dotarcia Aleksandra aż do Indii narodził się nowy świat - grecki Wschód, łączący dziedzictwo Starożytnego Wschodu z cywilizacją grecką. W efekcie powstała kultura hellenistyczna.
0 0 0
2009-11-26T16:54:59+00:00
W sferze kultury hellenizm oznacza ekspansję kultury greckiej poza jej tradycyjny zasięg, a zwłaszcza na obszar kultur wschodnich. W konsekwencji mamy do czynienia z wymieszaniem się kultur, to znaczy greckiej ze wschodnimi i odwrotnie. Intensywność tego procesu była różna i miała odmienne konsekwencje, w zależności od terytorium i okresu. Z wymieszania się obu składników i wzajemnej informacji powstała niezwykle ciekawa kultura, którą określamy hellenizmem. Głównymi jej ośrodkami stały się stolice wielkich monarchii. Wśród nich czołową rolę pełniła Aleksandria w Egipcie. Założył ją Aleksander Wielki w 332r. przed Chr. Stała się szybko największym i najbogatszym miastem ówczesnego świata. Władcy Egiptu z dynastii Lagidów, zwaną też dynastią Ptolemeuszów, postawili sobie za punkt honoru uczynienie ze swej stolicy centrum kultury greckiej. Dzięki ich zaangażowaniu i opiece stworzono świetne warunki działalności twórczej- artystycznej, literackiej i naukowej.
Najciekawszym zjawiskiem religijnym epoki było powstanie kultu panującego, zapoczątkowanego przez Aleksandra Wielkiego. Odczuwalny jest tu silny wpływ religii wschodnich, w których z reguły władca był reprezentantem boga na ziemi, a po śmierci sam stawał się bogiem.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci