W poniedziałek babcia Joanna sprzedawała na targu jagody w cenie 12 zł za jeden kilogram,a babcia Katarzyna po 14zł za jeden kilogram. We wtorek babcia Joanna postanowiła podnieść swoją cenę o 5%, a babcia Katarzyna-obniżyć o 10%. U kogo jagody były we wtorek tańsze?
Zadanie z podręcznika Matematyka 1 "Policzmy to razem"

3

Odpowiedzi

2009-11-26T20:41:43+01:00
Jagody we wtorek u babci Joanny kosztowały
12 + 5% * 12=12+0,05*12=12,6 (zł)
u babci Katarzyny
14 - 10%*14=14-0,1*14=12,6( zł)
we wtorek jagody kosztowały tyle samo u Joanny i Katarzyny czyli 12.6 zł
3 5 3
2009-11-26T20:46:02+01:00
0,05 × 12 = 0,6
12+0,6=12,6 - babcia Joanna

0,1× 14 = 1,4
14 - 1,4 = 12,6 -babcia Katarzyna

Odp. We wtorek obie babcie sprzedawały jagody za 12,60 zł, więc nie były u nikogo tańsze.
13 4 13
2009-11-26T20:47:12+01:00
10% z 14zł - 1.4zł
14zł-1.4zł=12.60zł


5% z 12zł - 0.60 zł
12zł+0.60=12.60zł

odp:. jagody babci joanny kosztowały tyle samo co jagody babci katarzyny
19 4 19