Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T21:28:09+01:00
Zastosowanie:
Tlen znalazł szerokie zastosowanie w hutnictwie, w procesach wytopu stali. Pierwiastek ten stosuje się też w palnikach tlenowo-dorowych i tlenowo-acetylenowych. W medycynie stosowany jest w przypadku problemów z oddychaniem. Ozon znalazł zastosowanie jako środek dezynfekujący i silny środek utleniający.Znaczenie tlenu:
- jest pierwiastkiem niezbędnym do oddychania
- jest niezbędny do podtrzymywania procesów spalania i wietrzenia skał.
1 5 1
2009-11-26T21:29:31+01:00
Tlen jest gazem o właściwościach niemetalu. Tworzy kilka odmian alotropowych z których najważniejsze są tlen dwuatomowy O2 i ozon O3 (o charakterystycznym zapachu).
Zastosowanie:
Tlen znalazł szerokie zastosowanie w hutnictwie, w procesach wytopu stali. Pierwiastek ten stosuje się też w palnikach tlenowo-dorowych i tlenowo-acetylenowych. W medycynie stosowany jest w przypadku problemów z oddychaniem. Ozon znalazł zastosowanie jako środek dezynfekujący i silny środek utleniający.

Otrzymywanie:
Tlen otrzymuje się przez destylację frakcyjną powietrza.
-najbardziej rozpowszechniony pierwiastek na ziemi
-wykozystuje sie to twozenia rdzy
- jest pierwiastkiem niezbędnym do oddychania
- jest niezbędny do podtrzymywania procesów spalania i wietrzenia skał.
Duże ilości tlenu zużywane są do wytwarzania wysokich temperatur w palnikach do spawania, cięcia i topnienia trudno topliwych metali. W fazie ciekłej jest stosowany jako utleniacz paliwa rakietowego. W medycynie stosowany jest w przypadku problemów z oddychaniem.