Odpowiedzi

2009-11-27T17:47:43+01:00
2009-11-27T17:48:55+01:00
X - cena ołówka
x + 0,95 zł- cena zeszytu

zamieniam na grosze:
2,79 zł = 279 gr
0,95 zł = 95 gr

OŁOWEK
x + 95 + x = 279
2x = 279 - 95
2x = 184 /2
x = 92

ZESZYT
92 + 95 = 187

Więc:
ołówek kosztuje 92 gr
zeszyt 187gr (czyli 1,87zł)
2009-11-27T17:50:47+01:00
X- cena ołówka
x + 0,95 zł- cena zeszytu
x + (x+0,95)=2,79zł
2x=2,79zł-0,95zł
2x=1,84zł /÷2
x=0,92 zł
0,92zł+0,95zł=1,87zł

sprawdzenie:
1,87zł+0,92zł=2,79zł

Odp.: Ołówek kosztuje 92 gr a zeszyt 1zł 87gr.