×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Na podstawie 4 wybranych fragmentów biblijnych przedstaw relacje miedzy bogiem a człowiekiem

Pomoze mi ktos , albo ma ktos gotowca!?
Bardzo prosze o pomoc, ma to byc na 2 kartki zeszytu ;(
2

Odpowiedzi

2009-11-27T20:27:25+00:00
Relacje między Bogiem a człowiekiem istniały od zawsze. Nie zawsze jednak układały się tak samo, jednak zawsze ludzie wiedzieli że Bóg istnieje. Czasem pod wpływem różnych wydarzeń człowiek tracił wiarę w Boga i odwracał się od niego. Jeżeli jednak wierzył to nadrzędnym jego celem było zawsze zjednoczenie z Bogiem i spokojne, szczęśliwe życie wieczne. Wiele było dróg do jego uzyskania jedni wybierali prostsze, inni zaś całe swoje życie poświęcali Bogu.
Skutki relacji między Bogiem a człowiekiem, jak już wspominałem były różne, człowiek w zależności od czasów w jakich żył różnie postrzegał Boga, i różnie się do niego odnosił. Przykład na to odnaleźć można już w Mitologii greckiej. Bogowie w Mitologii byli kapryśni, zachowywali się właściwie tak jak ludzie, a człowiek od zawsze był skazany na ich łaskę, jednak sposób w jaki odbierał bogów i jak do nich podchodził nie ulegał nigdy zmianie. Ludzie zawsze robili wszystko aby tylko przypodobać się bogom, składali im ofiary, wykonywali dla nich różnorakie próby (Herakles). Jednym słowem zawsze robili wszystko pod ich dyktando. Nigdy jednak nie wiedzieli jak czeka ich za to nagroda, gdyż żaden z bogów nie określił co dzieje się z ludźmi po przekroczeni bram Hadesu. Ludzie żyli w niepewności, a mimo to wykonywali ich polecenia i byli im posłuszni.

Całkiem inny obraz życia ludzkiego i Boga odnaleźć można w „Biblii”, w której to Bóg jest miłosierny i kocha człowieka, nie wymaga od niego ofiar i nie wykorzystuje go do własnych celów. Człowiek żyje spokojnie bez obaw o życie wieczne, wie że jeśli będzie w życiu czynił wiele dobra, spotka się po śmierci z Bogiem. Na tym właśnie skupia się jego życie, na czynieniu dobra. Robi to nie po to by się przypodobać Bogu ale by zapewnić sobie życie wieczne. Bóg w Biblii tak jak w przypadku Mitologii ingeruje (choć nieznacznie) w życie człowieka. Z tym że tutaj pomaga ludziom, dobrym ludziom, chroni ich od kataklizmu jakim jest potop. Noe z polecenia Boga buduje arkę by móc przeżyć i się w niej schronić. Dla ludzi Bóg jest już nie tylko panem i władcą, jest także przyjacielem, do którego mogą zwrócić się w każdej sytuacji, i powiernikiem ich problemów. Człowiek biblijny kocha Boga i dąży do tego by się z nim złączyć.

Czasem jednak ludzie by złączyć się z Bogiem byli gotowi do największych poświęceń. Dla zapewnienia sobie życia wiecznego gotowi byli poświęcić wszystko co mieli. Bohater „Legendy o św. Aleksym” Aleksy był właśnie do tego gotów. Z miłości do Boga poświęcił mu całe swoje życie. Wyrzekł się dóbr materialnych, by móc w pełni zasłużyć na wieczność. Dla św. Aleksego Bóg był wszystkim, to dla niego Aleksy umartwiał się, sprawiał sobie fizyczny ból, pozwalał by nim pomiatano. Św. Aleksy kochał Boga i właśnie z miłości do niego robił to wszystko. Trzeba zaznaczyć że Bóg nie wymagał tego od niego. Św. Aleksy robił to z własnej woli i chęci życia wiecznego wraz z Bogiem w raju. Zapomniał jednak o miłości bliźniego, nie zdawał sobie sprawy że zadaje ogromny ból innym ludziom (rodzinie) a tych także Bóg kocha.
0 0 0
2009-11-27T20:59:17+00:00
Na 2 kartki wypracowania ci nie napisze ale pomóc mogę.
Masz duży wybór
Bóg- pierwsi ludzie
Bóg- Noe
Bóg- Abraham
Bóg- Hiob
Bóg- Mojżesz
Bóg- Maryja
Bóg- Józef
Możesz tez przedstawić relacje miedzy Jezusem a ludźmi których spotykał, albo miedzy łotrami na Krzyżu.
sama zdecyduj, najlepiej wybierz różnorodne relacje, np. Bóg wystawia człowieka na próbę tak jak jest to w przypadku Abrahama,
Bóg każe grzeszników,
1 Pokaz ze relacje między Bogiem a człowiekiem ukazane w Biblii są różnorodne. Podkreśl jednak że to człowiek pogarsza te relacje, a nie Bóg
2 Ogólny zarys ( która Księga Pisma Świętego mówi o taj relacji, jaka ona jest, jak przedstawia się obraz Boga a jak człowieka. Jaki Jest stosunek Boga do Człowieka, a jaki człowieka do Boga. Możesz tez na końcu wspomnieć jak my powinniśmy je odnosić do swojego życia, czy zachowanie ludzi w relacji z Bogiem powinno być dla nas przestroga, a może wzorem do naśladowania.
Np. pierwsza relacja miedzy Bogiem A pierwszymi ludźmi w raju gdy zgrzeszyli. Bóg jako stanowczy lecz sprawiedliwy Pan. karze za zło. Rozmawia z człowiekiem, nie potępia go od razu lecz obiecuje zesłanie Zbawiciela, gdyż jest On Miłosierny.

Poczytaj Pismo Święte i Biblię a na pewno świetnie sobie poradzisz.
Powodzenia.

Możesz tak zacząć

W Biblii która jest Świętą księga dla chrześcijan Bóg niejednokrotnie przemawia do człowieka. Relacja między Stwórcą a Jego dziełem „narodziła się” już w raju., kiedy to Bóg stworzywszy cały świat i najdoskonalsze Jego dzieło- człowieka.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci