Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T15:59:38+01:00
Dawniej istotną część wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, mające obecnie charakter zabawowy. Lano na wodę ołów, obecnie leje się wosk. Z uformowanych w ten sposób figur przepowiadano przyszłość. Można ją odczytywać pod światło, co cień pokaże, np. jaki zawód będzie miał chłopiec w przyszłości wiat wróży piękne życie lub piękną żonę. Dziewczyny rzucały but za siebie. Odwrócony do drzwi noskiem zapowiadał szybkie zamążpójście. Obierano jabłka, a z obierek odczytywano pierwszą literę imienia przyszłego męża. Co przyśniło się w wigilię świętego Andrzeja, to miało się spełnić. Wieczorem panny wychodziły na podwórko i ze słomianego dachu wyrywały garść słomek. Jeśli była ich parzysta ilość, wróżyło to zamążpójście. Puszczano na wodę dwa listki mirtu. Jeżeli zetkną się, wkrótce będzie wesele. Zdejmowano lewe buty, który but pierwszy dojdzie do drzwi, ta dziewczyna wyjdzie za mąż. W innej wróżbie skolei do izby wpuszczano gąsiora. Do której panny podszedł, ta wychodziła za mąż. Dziewczyny również zaglądały do studni, by zobaczyć w niej odbicie przyszłego męża.
3 4 3
2009-11-28T15:59:17+01:00
Andrzejkowe wróżby.

1. Horoskop.
Dwie dziewczynki przebrane za cyganki odczytują chętnym horoskopy.
2. Miseczki.
Pod czterema miseczkami ukryte są:
* obrączka- małżeństwo
* papierek- lekkie życie
* różaniec- strój zakonny
* nic-staropanieństwo
3. Spełnienie marzeń.
Wszyscy uczestnicy stoją w kręgu. Każdy wymyśla sobie jedno życzenie. Nikomu nie mówi. Prowadzący rzuca na środku do góry piłkę tak, żeby spadła na środek i powolutku turlała się. To ona wskaże tę osobę, której życzenie się spełni.
4. Rzut butem.
Uczestnicy zabawy stoją ustawieni na linii. Na znak wszyscy rzucają lewym butem przez lewe ramię. Który but ustawi się noskiem do drzwi ta osoba pierwsza wyjdzie za mąż. Zabawa osobno dla dziewcząt i chłopców.
5. Czarodziejskie pióro.
Obrazki przedstawiają: gołębia, sowę i pawia. Wybierający dotyka piórem odwróconego obrazka. Gołąb oznacza głupotę, sowa mądrość, paw bogactwo przyszłych żon i mężów.
6. Barwna przyszłość.
Prowadząca ma w woreczku kolorowe guziki. Każdy może wyjąć tylko jeden guzik. Kolory oznaczają:
* biel- spokój
* błękit-pieniądze
* czerwień- miłość
* zieleń-wielka zmiana
* czerń-pech
* żółty-ostrzeżenie przed koleżanką
7. Ślepy los.
* Pod 5 filiżankami ukryte są:
* pierścionek-miłość
* moneta-pieniądze
* kluczyk-nowy etap w życiu
* kwiat-kolorowe życie
* cukierek-słodkie życie.
8. Losownie przepowiedni.
Dwie dziewczynki mają pudełko lub woreczek z humorystycznymi karteczkami. Chętni losują karteczki dowiadując się co ich czeka w najbliższej przyszłości.
9. Wróżenie z obierek .
Uczestnicy zabawy obierają jabłko. Obierka musi być jak najdłuższa. Później rzuca się ją przez lewe ramię. Odczytuje się kształt litery jaką utworzy, bo taka będzie pierwsza litera imienia wybranki, wybranka.
10. Kto prędzej do drzwi.
Zabawa polega na ustawianiu na przemian jednego buta bawiących się. Kogo but pierwszy wyjdzie za próg ten, pierwszy wstąpi w związek małżeński.
11. Butelka prawdę powie.
Uczestnicy zabawy stoją ustawieni w kole. Prowadzący kręci butelką. Szyjka wskaże, kogo czeka zamążpójście.
1 5 1