×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

1. Jak doświadczalnie odróżnić eten od etynu (acetylenu) ?

2. Jak doswiadczalnie odróżnic etan od etenu ( etylenu) ?
3

Odpowiedzi

2009-11-28T16:24:47+00:00
1.Należy wziąść amoniakalny roztwór siarczanu miedzi lub azotanu srebra i wprowadzić do niego gazy. W przypadku gdy badanym gazem będzie etyn powstanie:
H dwa C dwa + Cu(NH trzy) dwa --> CuC dwa + 2Nh cztery
2.Działasz wodą bromową. W obecności etanu nie stanie się nic. W obecności etenu zaś - woda bromowa, z natury brązowawa, odbarwi się do klarownego roztworu, w skutek tworzenia się dibromoetanu, a co za tym idzie - pęknięcia wiązania podwójnego, nasycenia związku
10 3 10
2009-11-28T16:33:01+00:00
Etyn (acetylen) w porównaniu z etenem posiada właściwości kwasowe, tworzy sole zwane acetylenkami. Reakcja tworzenia acetylenków wykorzystywana jest do identyfikacji terminalnych wiązań potrójnych. Łatwo tworzą się acetylenki takich metali jak Cu i Ag (inne nie tworzą się w roztworze wodnym). Należy wziąść amoniakalny roztwór siarczanu miedzi lub azotanu srebra i wprowadzić do niego gazy. W przypadku gdy badanym gazem będzie etyn powstanie osad:
+
H2C2+Cu9(NH3)2-->CuC2+2NH4 Plus nad czwórką cyfry oczywiscie malutkie)
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T21:42:14+00:00
1.
Eten i acetylen są to węglowodory nienasycone, więc tak samo zachowują się w przypadku wody bromowej lub KMnO4- odbarwiają ją. W takim przypadku możemy podpalić pary tych gazów. Acetylen będzie palił się żółtym mocno kopcącym płomieniem z wydzieleniem sadzy, a eten będzie palił się niebieskim płomieniem.

2.
Etan to węglowodór nasycony, a eten węglowodór nienasycony. Tak więc: oba te gazy przepuszcamy, przez roztwór wody bromowej lub KMnO4 (nadmanganian potasu). Gaz, który odbarwi wodę bromową (lub KMnO4) to eten. Etan nie odbarwia wody bromowej :)
17 4 17
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci