Odpowiedzi

2009-11-29T12:07:15+01:00
2/3 * 3zł = 2/3 * 3/1 = 2zl
3/2 * 4zł = 3/2 * 4/1 = 6zł
1/8 * 6zł = 1/8 * 6/1 = 7,5 zł
2/3 + 3/2 + 1/8 =2 7/24
2zł + 6zł + 7,5zł = 15,5zł

2 7/24kg----------15,5zł
1kg ---------------x

x= 1kg * 15,5 zł / 2 7/24kg
x = 6,76zł
2009-11-29T12:43:45+01:00
2/3 * 3=6/3= 2
3/2 * 4=12/2=6
1/8 * 6=6/8=3/4= 0,75

2+6+0,75=8,75