Odpowiedzi

2009-11-29T15:26:39+01:00
Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie. Oznacza to, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat. Każdy papieros skraca życie średnio o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia.

Palenie stanowi największe, możliwe do prewencji, śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte. Palenie stanowi jeden z priorytetów w założeniach polityki zdrowotnej rządu polskiego (Ustawa o ochronie zdrowie przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 9 listopada 1995r.).


2009-11-29T15:27:09+01:00
Ja uważam ze palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia poniewaz mogą wystąpic rózne choroby np serca płuc oraz szkodliwy jest dym do otoczenia
2009-11-29T15:28:16+01:00
Co sekundę na świecie umiera ktoś z powodu palenia papierosów. Palenie tytoniu stanowi obok diety, promieniowania jonizującego, leków (!) oraz ekspozycji na pewne substancje związane z wykonywaną pracą, główny środowiskowy czynnik ryzyka choroby nowotworowej. Przypisuje się mu odpowiedzialność za 30% wszelkich typów raka.

Najpowszechniejszą chorobą nowotworową jest rak płuc. W Polsce co trzeci mężczyzna umiera na niego, następny w statystyce - rak żołądka pochłania trzy razy mniej ofiar. Szóste i siódme miejsce na tej liście zajmują zgony spowodowane rakiem krtani i pęcherza moczowego - nowotworów, których etiologia jest także silnie powiązana z nałogiem palenia tytoniu.

Statystyka dotycząca kobiet wygląda nieco inaczej, ponieważ rak płuc (9.1% zgonów na choroby nowotworowe) zajmuje drugą pozycję na liście "zabójców" po raku sutka (14%).

Różna śmiertelność mężczyzn i kobiet spowodowana chorobami nowotworowymi przypisywanymi paleniu tytoniu może rodzić wątpliwości, czy i jak dalece winny tragedii był nałóg. Różnic nie tłumaczy zanieczyszczenie środowiska, gdyż dotyczy to w podobnym stopniu obu płci, choć istotnie w rejonach silnie skażonych choroby nowotworowe występują częściej.


Moim zdaniem palenie tytoniu i innych szkodliwych środków powinno być zabronione, a zażywanie ich powinno być karalne.