Odpowiedzi

2009-05-27T14:16:36+02:00
No tak !
Księżyc wykonuje pewien ruchu, a dokładnie wykonuje ruch po swojej orbicie.
Nasuwa się pytanie - dlaczego po orbicie, a nie leci sobie np. po linii prostej w przestworza? To po pierwsze. Gdyby stanął Księżyc w miejscu , to co by się stało i dlaczego ? To po drugie. Gdyby nabrał wiekszej prędkości to też co by się stało i dlaczego ? To po trzecie.
Następne pytania:
Dlaczego jak rzucisz przedmiotem w dal, to do pewnego momentu sobie leci i ani myśli spadać na ziemię, a od pewnego momentu zaczyna jednak spadać i nic już na to nie możesz pradzić ? Jak leci, to wektor siły wynikajacy z jego prędkość równoważy się z wektorem przyciągania ziemskiego, jak spada to niestety tej równowagi już nie ma. Prędkość przedmiotu dlaczego zmalała? A no dlatego, że w trakcie lotu przedmiot napotykał na ciągłą przeszkodę w postaci tarcia( musiał cały czas przedzierać się przez powietrze).

Prawa fizyki obowiązują również w kosmosie. Tylko tam w odróżnieniu od warunków ziemskich jest prawie idealna próżnia( prawie !) i przeszkody w postaci tarcia praktycznie prawie (prawie !) nie ma. Czyli, jak już coś ma swoją prędkość, to sobie ją ma bardzo, bardzo długo !!! Jakie więc na Księżyc działają siły? Dla uproszczenia do wyjaśnienia tego zagadnienia wyjątowo Słońca mieszać nie będziemy - niech sobie spokojnie świeci. Ale to tylko dla uproszczenia !!!

Ruch księżyca po orbicie powoduje, że działa nań siła odśrodkowa, która jest równoważona przez przyciąganie ziemskie( to samo które powoduje, że przedmioty jak je podrzucimy spadają na ziemię.
I tyle. Gdyby nie to przyciaganie, to nasz Księżyc poleciałby w przestworza. Jeśli natomiast prędość ruchu postępowego po orbnicie księżyca zmaleje, to niestety na naszą planetę spadnie. Kiedyś tak się stanie, bo mini, mini tarcie jednak go dotyka (takiej idealnej próżni w kosmosie nie ma), bo na niego działa również grawitacja innych ciał niebieskich, bo zderza on się ciagle z różnymi drobinami kosmicznymi itd... Bez obawy. kiedy to się stanie nas już w tym wymiarze nie będzie.

Doświadczenie: przygotuj przedmiot na sznurku i zakręć nim( ale nie w domu i z dala od innych osób). Przedmiot na sznurku kręci sią wokół ręki. Sznurek jest naprężony, a przedmiot wcale nie ucieka, lecz krąży po swojej orbicie - jest na uwięzi. Sznurek w naszym wypadku pełni rolę taką, jak przyciaganie ziemskie. Przedmiot nie spada, ale i nie ucieka w siną dal. Kiedy może się urwać z uwięzi? Gdy prędkość przedmiotu tak wzrośnie, że pokona wytrzyłałość sznurka . Kiedy przedniot spadnie? Gdy jego predkość odpowiednio zmaleje.

To by było na tyle. :lol:
2 3 2