Odpowiedzi

2009-11-29T21:03:08+01:00
Jablka = x
Pomaraczne = y

Jak widac :
Bolek
6kg jablek i 7 kg pomaraczny
Lolek
8 kg jablem i 6 kg pomaranczy
Wynika z tego, ze 2 kg jablek = 1 kg pomaraczny.

Dlatego tez 6kg +7kgx2 = 20kg/ 30 = 1,5kg
1kg jablek kosztuje 1,5zl
1 kg pomaranczy kosztuje 3zl

a) Pomarancze sa drozsze o 1,50 zl
Jablka sa 2 razy tansze od pomaranczy!
2009-11-29T21:03:45+01:00
Y jabłka
x pomarańcze
6y+ 7x= 30
8y+6x=30
2009-11-29T21:12:28+01:00
Jabłka -- x
pomarańcze -- y
6x+7y=30
8x+6y=30

mamy ładny układ równać (połącz klamerką) i liczymy (metoda przeciwnych współczynników):
6x+7y=30 |*(-8)
8x+6y=30 |*6

-48x-56y=-240
48x+36y=180
-20y=-60 |:-20
y=3
podstawiamy pod, któreś z równań i mamy:
8x+6y=30
8x+6*3=30
8x=30-18
8x=12 |:8
x=12/8=6/4=3/2=1,50

jabłka kosztują 1,50zł, pomarańcze natomiast są po 3zł
a) pomarańcze są droższe od jabłek o 1,50zł
b) jabłka są 2x tańsze od pomarańczy