Proszę o napisanie mi 15 zadań z proporcjonalności tego typu:

Adam przejeżdża 15 km z pracy do domu w ciągu 20 minut. Ze względu na duży ruch wraca drogą o 5 km dłuższą. Cały czas jedzie z tą samą prędkością. Ile mu zajmie droga powrotna??

Za 5 kg mandarynek zapłacono 7 zł. Ile kosztuje 10 kg mandarynek?

Proszę o jak najszybszą odpowiedź, mam jutro sprawdzian. 1 odpowiedź zawierającą conajmniej 13 zadań nagrodzę najlepszą!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T21:45:04+01:00


1. Ciocia Agata ma trzy siostrzenice. Darię Ewę i Grażynę w wieku odpowiednio równym: 9 lat, 12, 15.
a) podaj w postaci ułamka nieskracalnego stosunek wieku dziewcząt
b) Ciocia Agata chce dać dziewczynkom kieszonkowe proporcjonalnie do wieku. Jeśli do podziału przeznaczyła 60 zł, to po ile złotych otrzyma każda z dziewczynek?
2. Uzupełnij tabelkę takimi liczbami, aby wielkości X i Y były proporcjonalne:

GÓRA TABELKI x 2 5 -- 11
DÓŁ TABELKI y -- 7,5 6

DRUGA TABELKA!!
UWAGA! ODWROTNIE PROPORCJONALNE!!
Góra a 1,5 -- 6 0,6
Dół b 30 9 -- --

3. Długość fali światła jest odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości fali, Jeżeli przy długości fali 0,85m jej częstotliwość jest równa 390 cykli, to jaką długość ma fala o częstotliwości 256 cykli? Podaj przybliżenie z dokładnością do części setnych!

4. Ciężarówka przebywa drogę w czasie 5 godzin 30 min (przy 60km/h). W jakim czasie przejedzie tą samą trasę w czasie 75 km/h

5. Długość fali radiowej jest odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości. Radio Roxy nadaje fale o długości 250 m na częstotliwości 1200 KHz. Radio Y nadaje na częstotliwości 300 KHz. na jakiej długości fal nadaje radio Y?

6. W kocim hoteliku zapas karmy wystarczy na 18 dni dla 15 kotów. Na ile dni wystarczy tej karmy dla 27 kotów, jeżeli dzienne porcje pozstaną bez zmian?

7. Pewne zadanie miało wykonać 18 robotników w czasie 12 godzin. Po 7 godzinach wspólnej pracy ośmiu robotników skierowano do innych prac. Zakładając, że wszyscy robotnicy pracują z tą samą wydajnością oblicz, o ile godzin wydłuży się czas wykonania tego zadania?


8.Kilka lat temu benzyna kosztowała x zł za litr. Wzrost ceny o 10 groszy
spowodował, że kierowca za tę samą kwotę był w stanie kupić o jeden litr
benzyny mniej. Oblicz x.

9.Pręt miedziany wydłuża się o 0,0000165 metra na każdym metrze długości przy wzroście temperatury o 1 stopień Celsjusza. O ile centymetrów wydłuża się latem (w porównaniu do zimy) miedziana linia telefoniczna o długości 92 metrów jeśli temperatura kabla w zimie wynosi -5 stopni Celsjusza a latem 25 stopni Celsjusza?

10.Odległość między Warszawą o Bydgoszczą wynosi 300km. Na mapie ten dystans wynosi 15cm. Jaka jest skala mapy?

11. W supermarkecie proszek do prania sprzedawany jest w trzech różnych opakowaniach i różych cenach. Które z opakowań stanowi najbardziej korzysną ofertę? Udowodnij dlaczego!

PROSZEK 1: 7,5 kg za 65,90 zł;
PROSZEK 2: 3 kg za 25,90 zł;
PROSZEK 3: 690 g za 6,50 zł

12. Kostka margaryny o masie 250 g kosztuje 1,35, a większa o masie 500 g kosztuje 2,64 zł. O ile mniej zapłacisz za 1 kg margaryny kupując ją w większych opakowaniach?

13. CIEKAWE! Trzy gałki lodów w cukierni kosztują 2,40 zł. Ile zapłacisz za:
a) 6 gałek lodów
b) 15 gałek lodów
c) 1 gałkę lodów
d) 7 gałek lodów

14. Za bilety wstępu dla siedmiorga dzieci zapłacono 22,40 zł, a dla dziewięciu osób dorosłych 73,80 zł
a) ile należy zapłacić za bilety dla trojga dzieci?
b) ile należy zapłacić za bilety dla pięciu osób dorosłych?
c) Ile należy zapłacić za bilety dla trojga dzieci i pięciu osób dorosłych.


15. W bazie wojkowej stoją samoloty i śmigłowce, razem 21 sztuk. Ile jest samolotów w bazie, jeżeli stosunek liczby śmigłowców do liczby samolotów jest równy 3:4?

16. Paulina , Aneta, Bogusia pracowały na poczcie, przy sortowaniu listów. Za wykonaną pracę otrzymały 360 zł. Podzieliły tę kwotę w stosunku 4:5:6. Jaką kwotę otrzymała za pracę na poczcie Paulina?
4 4 4
2009-11-29T21:52:17+01:00
1.Ania i Wojtek dostali od mamy po tyle samo pieniędzy na drugie śniadanie.Wojtek kupił dwie bułki i herbatę a Ania kupiła bułkę i dwie herbaty.Wojtkowi zostało 50gr a Ani 1,40zł.Herbata kosztowała 90gr.Ile kosztowała 1 bułka??

2.Obrotny Grześ w przeddzień Dnia Kobiet kupił za 110 zł żonkile i tulipany od ogrodnika,płacąc 80gr za żonkila i 1zł za tulipana.Następnego dnia Grześ sprzedał wszystkie kwiaty za 168 zł, wiedąc że tulipany kosztowały 1,60 a żonkile 1,20, Oblicz ile kwiatkow kupil grzes od ogrodnika?

3.Basia jest o 5 lat starsza od Agnieszki.Rok temu była 2 razy starsza od Agnieszki.Ile lat ma Agnieszka?

4.Dwa borsuki waża tyle co trzy lisy,a dwa lisy ważą o 5kg wiecej od jednego borsuka.Ile wazy borsuk?

5.Łańcuszek z wisiorkiem kosztuje 105zł.Gdyby wisiorek był tańszy o 8 zł a łancuszek droższy o 20%,to komplet kosztowałby równo 100zł.Ile kosztuje wisiorek?


6.Normlany bilet do kina jest o 5zł droższy od biletu ulgowego.Pani Kotłowska poszła do kina z dwojgiem dzieci i zapłacilła za bilety 51 zł.Ile kosztował bilet ulgowy a ile normalny?

7.Jacek obliczył ,że w ciągu tygodnia,chodząc do szkoły i z powrotem,pokonał odległość 16,4km.Korzystając z informacji podanych na rysunku,odpowiedz,ile razy jacek wybierał drogę przez las.


8.Trzech zbójów :Olek i dwóch Marcinów podzieliło się łupem.Marcinowie wzieli po tyle samo skrzyń złota,Olek-o pięc skrzyń więcej niż każdy z Marcinów,ale Marcinowie razem wzięli o cztery skrzynie wiecej niz olek:ile skrzyn bylo złota??

9.Za 10 jabłek jest droższe od 5 mandarynek.Ile kosztują jabłka a mandarynki?

10.Pan zabłocki od trzech lat handluje mydłem.W pierwszym roku interes szedł świetnie.W drugim roku sprzedał o 40% mydła mniej,a w trzecim roku połowę tego,co w roku poprzednim.W ciągu trzech lat sprzedał 3,8 tony mydła.Ile sprzedal w ostatnim roku?
3 3 3