×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Witam, mam za zadanie napisac referat z historii o treści -scharakteryzuj osiągnięcia wybranej starożytnej cywilizacji, do wyboru mam chiny, indie kultura

prekolumbijska arabowie
1

Odpowiedzi

2009-12-02T13:37:36+00:00
Chiny i kolebką jej cywilizacji były doliny dwóch rzek: Huang-ho i Jangcy, gdzie już w V tysiącleciu p.n.e. pojawiły się pierwsze osady. To właśnie tam rozwijała się powoli kultura, która wniosła ogrom osiągnięć nie tylko do cywilizacji azjatyckiej, europejskiej, ale i światowej. Rozwijające się przemysł, rolnictwo, handel były podstawą do wzrostu znaczenia całego cesarstwa Chin i w rezultacie - w pewnych okresach - hegemonii tego kraju na kontynencie azjatyckim. Powstawały wielkie, monumentalne rzeźby Buddy, związane z religią Chin oraz budowle całkowicie świeckie - Wielki Mur Chiński czy cesarskie Pałace.
To właśnie w Chinach rozwinęły się ważne dla współczesnego świata ruchy filozoficzne, jak taoizm, konfucjanizm, którego twórcami byli wielcy Chińczycy. Stamtąd pochodzą wspaniałe odkrycia techniczne: udoskonalone narzędzia rolne, podnoszczące wartość produkcji, żelazny plug, który powstał dzięki odkryciu i rozwinięciu metody wytopu metali.
Chińczykom zawdzęczamy wynalezienie w VII w. p.n.e. porcelany, wyrabianej z glinki kaolinowej i skalenia. W II w. p.n.e. w Chinach wynaleziono papier, początkowo używany nie do celów piśmienniczych, ale sanitarnych i odzieżowych. W VIII i IX w n.e. wynaleziono druk, papierowe pieniądze, karty do gry, znano także jedwab. W działaniach wojennych niezwykle przydatny okazał się proch strzelniczy.
Wielkim i pożądanym towarem sprowadzanym głównie z Indii, ale także i z Chin były przeróżne przyprawy.
W Chinach na bardzo wysokim poziomie stała medycyna, astronomia i matematyka oraz budownictwo i architektura.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci