Dziady cz.III
1.Salon w-wski – skład, opis bohaterów prorosyjskich i antyrosyjskich, pani Rollison i jej prośby, co stało się z jej synem?
2.O czym rozmawiają bohaterowie salonu?
3.Kto i dokąd jedzie kibitką, w jakim celu?
4.Początek i koniec utworu. Kto z kim rozmawia, o czym.
5.Na jaki temat prowadzone są w dramacie monologi? Wymień 3 osoby prowadzące taki monolog (oprócz Ewy i Ks. Piotra).

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T11:48:51+01:00
1)Scenę Salonu warszawskiego można podzielić na 2 różne typy społeczeństwa
1 typ tzw. towarzystwo przy dzwiach rozmawia o sprawach ważnych dla narodu polskiego.W skaład wchodzą:młodzi Polacy i dwóch satrych Polaków.Usytuowanie ich ma bardzo ważne miejsce wręcz marginalne.Osoby te taraktuje się jako służbę.Sami uczestnicy mają swiadomość tego ,że za chwilę wychodzą
2 typ to tzw towarzystwo stolikowe .W skład którego wchodzą:arystokracja , literaci, generałowie , damy.Rozmawiają oni na tematy"bezpieczne"m. in. o balach literaturze i o innych mało ważnych rzeczach.Mówią oni w języku francuskim , popijając herbatkę przy stoliku.
2)Pani Rollison przychodzi do Senatora prosząc go o uwolnienie syna.Niestety syn już nie żyje.
Kibitki są to karetki więzienne, które wiozą więźniów na Sybir na wywózkę z kraju.Jadą one w głąb Rosji
Utwór rozpoczyna się Prologiem.W celii więziennej widzimy Gustawai Anioła Stróża.Następnie Gustaw zmienia swoje imię na Konrada czyniąć to w sposób symboliczny.Dalej ma miejsce 1 scena (więzienna).Utwór kończy się "Ustępem"(opis Rosji )
Najdłuższy monolog wypowiada Konrad w Wielkeij Improwizacji.Dotyczy ona problemu samotności w szczególności samotności artysty, którego duszę rozpiera poezja.Kolejny monolog to również monolog Konrada , ale w Małej Improwizacji.dotyczo ona zemsty na wrogu jakim jest Rosja i senator Nowolilcov.Na dodatek zauważa kłębiące się nad nimi ptaki-orła i kruka(symbol zaborców)Kolejny monolog to słowa Piotra wysockiego , który widząć kłótnię towarzystwa stolikowego podsumowuje społeczeństwo polskie porównując je do lawy ,która z wierzch jest twarda i słucha , a wewnątrz "odnia sto lat nie wyziębi"{...}

To chyba wszystko.Bynajmniej tak mi się wydaje