1.Do naczynia o pojemności 45 litrów wlano 9 litrów wody. jaki procent naczynia wypełniono wodą ?
2.Spodnie kosztują 140 zł. podaj cenę spodni po podwyżce 10%
3.Koszyk zawierający 1 kg winogron kosztował 3, 90 . podczas promocji zwiększono masę opakowania o 30% a cenę opakowania o 10%. ile kosztuje 1 kg winogron w promocji ?
4.Pani Agnieszka zarabia 2000 zł miesięcznie a pan Tomasz o 10% więcej. od zarobków płacą 19% podatku.O ile mniejszą kwotę podatku zapłaci pani Agnieszka ?

Ps.Chciałabym dostać prawidłowe odpowiedzi.Ponieważ w ostatnim zadaniu które dodałam z matematyki nie było dobrze rozwiązane , ale nie uznałam jako błędną ponieważ ja też tak myślałam.

2

Odpowiedzi

2009-11-30T15:22:21+01:00
1. 9/45 = 1/5

2. 0,1 * 140 = 14zł
140 + 14 zł = 154 zł.

3. Agnieszka : 0,19 * 2000 = 380 zł
Tomasz : 0,1 * 2000 = 200
2000 + 200 = 2200.
jego podatek : 0,19 * 2200 = 418 zł

O ile więcej płaci?
418-380
--------- * 100% = 38/380 * 100% = 190/19 * 100% = 19000/19 = 10%
380
29 4 29
2009-11-30T15:33:31+01:00
Zad. 1
9:45=9/45=1/5=20%
zad 2
140*1.1=154 zł odpowiedz spodnie po podwyżce kosztuja 154 zł
zad3
1 kg= 3,9 zł
podczas promocji opakowanie = 30% cena + 10%=
1 kg * 1.3= 1.30 - waga opakowania podczas promocji
3.90 * 1.1= 4.29
1.3 kg kosztuje 4.29 aby dowiedzieć się ile kosztuje kilo musimy obie strony podzielić przez 13 wtedy dowiemy się ile kosztuje 100 gr i pomnożyć przez 10 by otrzymać cene za kilogram=
1.3:13=4.29 zł :13
0.1kg=33
0.1 *10=0.33 żł * 10=
1kg= 3.3zł
odpowiedz cena winogron to 3.3 zł za kilogram.

zadanie 4
agnieszka 2000żl
tomasz= 2000 * 1.1= 2200żł
agnieszka podatek= 2000* 0.19= 380 - kwota podatku
tomasz podatek- 2200* 0.19=418zł
różnica podatku na korzyść agnieszki 418( kwota podatku tomasza) - 380( kwota podatku agnieszki)= 38zł
odpowiedz pani agnieszka zapłaci o 38 żł mniejszy podatek niż pan tomasz.
24 5 24