×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Adam Mickiewicz Wiersz ,,Do M''...

Zad.
W jakim nastroju jest osoba,która wypowiada się w wierszu?(zaproponuj kilka określeń).Odpowiedzi poszukaj w języku utworu-słownictwie oraz budowie utworu...
1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-05-28T12:13:46+00:00
Język utworu(słownictwo):
- nieszczęśliwa miłość jest dla podmiotu lirycznego niesprawiedliwa i niezwykle krzywdząca. wykrzyknienia : "precz z moich oczu!".."precz z mego serca".."precz z mej pamięci" ukazują podmiot liryczny jako człowieka uczuciowego, dla którego nieudany związek jest bolesny.
- podmiot liryczny próbuje zapomnieć o ukochanej, jednak jest świadomy tego, że nie potrafi pozbyć się uczucia ze swojego serca, jest bezradny wobec potęgi miłości do ukochanej ("precz z mej pamięci!...nie tego rozkazu moja i Twoja pamięć nie posłucha")
- przygnębienie podmiotu lirycznego potęguje jego oddanie ukochanej, zaufanie, którym ją obdarzył, ale przede wszystkim oddał ukochanej część siebie ("bom wszędzie cząstkę mej duszy zostawił")
- rozpamiętuje chwile spędzone z ukochaną, próbuje znaleźć ukojenie w swym cierpieniu, ("gdziem z Tobą płakał, gdziem się z Tobą bawił, wszędzie i zawsze będę ja przy Tobie")

Budowa utworu :
- wiersz zbudowany jest z dziesięciu czterowersowych strof a każda z nich posiada wyraziste zakończenie, będące puentą każdej ze zwrotek, podsumowaniem refleksji podmiotu lirycznego
- utwór jest monologiem podmiotu lirycznego, brak adresata - ukochanej, potęguje jego nieszczęście i cierpienie
- słowa "Tak w każdym miejscu i okażdej dobie,
gdziem z Tobą płakał, gdziem się z Tobą bawił,
wszędzie i zawsze będę ja przy Tobie,
bom wszędzie cząstkę mej duszy zostawił."
powtarzają się (występują w trzeciej i ostatniej zwrotce), co świadczy o tym, że mają bardzo ważne znaczenie. słowa te potęgują miłosny dramat podmiotu lirycznego, są dowodem na duchową moc uczucia między ludźmi.
6 2 6
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci